23. dubna 2019 9:13 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 98 let zemřel lucemburský velkovévoda Jean. V čele země byl 36 let

Lucemburský velkovévoda Jean mává ze svého auta během návštěvy města Ghent na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucemburský velkovévoda Jean mává ze svého auta během návštěvy města Ghent na... | foto: Reuters

Lucemburk Ve věku 98 let zemřel velkovévoda Jean, který stál v čele Lucemburska od roku 1964 do své abdikace v roce 2000. Za jeho vlády se velkovévodství stalo mezinárodním finančním centrem. O jeho skonu informovala agentura Reuters s odvoláním na úterní vyjádření jeho syna a nástupce Henriho.

Lucemburské velkovévodství v sousedství Belgie na rozhraní německého a francouzského vlivu je od roku 1868 dědičnou konstituční monarchií, které vládne od roku 1890 nassavsko-walramská dynastie. Lucemburský velkovévoda má převážně reprezentativní úlohu, avšak může navrhovat i zákony, přesouvat schůze parlamentu či zákonodárný sbor rozpustit.

Lucemburský velkovévoda Jean (vlevo), dánská královna Markéta II. a švédský...
Na snímku ze 17. března 1991 je velkovévoda Jean (vpravo) s prezidentem České...

Mezi Českem a Lucemburskem existují dávné historické vazby. České země měly s Lucemburskem po dlouhá léta společné panovníky, krále Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV., který povýšil Lucembursko na vévodství.

Diplomatické styky s Československem se datují již od roku 1922 a nepřerušila je ani válka, protože Lucembursko uznalo československou vládu v exilu.

S Českou republikou Lucembursko navázalo diplomatické styky na úrovni velvyslanectví 1. ledna 1993. Velkovévoda Henri byl v České republice několikrát, naposledy v roce 2016 převzal v Praze cenu Karla IV., kterou uděluje hlavní město Praha společně s Karlovou univerzitou. Do Lucemburska často jezdí čelní představitelé ČR. V květnu 2017 Lucembursko oficiálně navštívil tehdejší premiér Bohuslav Sobotka.

ČTK

Rodinný dům se zahradou. Desná I.
Rodinný dům se zahradou. Desná I.

Šeříková, Desná - Desná I, okres Jablonec nad Nisou
3 990 000 Kč