21. května 2018 6:00, aktualizováno  22:52 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

VIEWEGH: U nekonfliktních lidí trocha alkoholu probouzí lepší já

Spisovatel Michal Viewegh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatel Michal Viewegh. | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Léta dospívání přinesla samozřejmě i mně pár zážitků, které významně spoluutvářely celý můj život (psychologové jim říkají iniciační). Jednu z oněch klíčových příhod si zde dovolím popsat: podzimní bramborová brigáda, zima, vítr, únava. Když začne padat i ledový déšť, my, studenti třetího ročníku benešovského gymnázia, sběr brambor se souhlasem pedagogů přerušíme a ukryjeme se v maringotce, v níž sice nefouká ani neprší, ale je tam stejná zima jako venku.

Sedíme namačkaní na dřevěných lavicích, na sobě máme špinavé pracovní oblečení a podupáváme nohama v holínkách, abychom se zahřáli.

Panuje depresivní ticho, každý se utápí ve vlastních myšlenkách, ale potom kdosi vytáhne lahev maďarské meruňkovice a nechá ji kolovat – a už za pár minut se ona vymrzlá maringotka promění v báječné, veselé místo. Všichni mí spolužáci jsou náhle milí, přátelští a velice vtipní, a všechny spolužačky v montérkách a zelených vaťácích jsou navíc neuvěřitelně sexy…

Dnes už meruňkovici nepiju, přešel jsem na víno, nicméně s výše zmíněným úkazem se setkávám často: jakmile vypiju jedinou sedmičku, moje zdravotní problémy, nezaplacené složenky, dopisy od rozvodových právníků a výzvy k zaplacení pokut za špatné parkování ztratí na významu – a ten složitý a občas i nepřátelský svět, v němž nyní žiju, se změní v báječné, hřejivé, nekomplikovaně jednoduché, a navíc i sexy místo…

Střízlivost z lidí dělá nekomunikativní pragmatiky

Abstinenti už tuší, kam mířím – a stejně tak si já dokážu představit jejich racionální námitky. Ano, alkohol nás problémů nezbavuje, nýbrž jen odkládá jejich řešení, čímž nám potíže naopak přidělává – nemluvě o tom, že ve věku centrální evidence obyvatel, internetového bankovnictví, zdravotních pojišťoven a digitalizované sociální správy je nemožné stát se českým Řekem Zorbou, který existenční potíže „řeší“ pitím a tancem (a i kdybychom se o to nakrásně pokusili, okamžitě na nás vlítne sociálka, berňák, exekutor, nebo dokonce policie).

To vím taky. Neobhajuji tady nezřízené pití či snad přímo alkoholismus – jen připomínám opomíjený fakt, že naprostá střízlivost z lidí někdy dělá nekomunikativní, sebestředné pragmatiky se zúženým viděním. Jistě, v násilníkovi pár skleniček může vyvolat agresivitu, ale zkušenost mi říká, že u nekonfliktních lidí trocha alkoholu většinou probudí jejich lepší já.

Co se stane, když pošlete kapitána Jacka Sparrowa do protialkoholní léčebny? Zdánlivě nic – jenom film Piráti z Karibiku bude příšerná nuda. Abstinující piráti jsou k neukoukání.

Michal Viewegh

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz