Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

VIEWEGH: Po volbách je nejvyšší čas vzít rozum do hrsti a zemi zdravě normalizovat

Michal Viewegh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Viewegh | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Od prezidentských voleb, jež byly – jak jsme se všichni včas dozvěděli od Václava Klause – vítězstvím rozumných lidí v této zemi, kteří se nenechali zmanipulovat mediálními neuvěřitelnými ataky, uběhl už nějaký ten pátek, avšak přestože se nestalo nic, co bychom v novodobé historii několikrát nezažili, já a miliony dalších nerozumných a mediálními neuvěřitelnými ataky zmanipulovaných lidí jsme se z té radostné události stále ještě zcela nevzpamatovali – takže je asi opravdu nejvyšší čas vzít rozum do hrsti, zklidnit vášně a poměry v zemi zdravě normalizovat.

O staronovém prezidentovi bylo sice řečeno už úplně všechno (a navíc několikrát), ale zároveň ve většině případů zbytečně vzrušeně. Dnešní bouřlivá doba si však naléhavě žádá též článků psaných s klidnou kojzarovskou rozvahou – a já se tohoto historicky prvního objektivního hodnocení prezidentských voleb dobrovolně a rád ujmu – byť jaksi navzdory přání Václava Klause (již tradičně nesmírnému), aby poražení výsledek voleb přijali, a přestože si navíc pochopitelně uvědomuji, že jako člen pražské kavárny (to jest společenství lidí, kteří toho v životě moc nedokázali) bych podle slovních instrukcí českého prezidenta měl držet hubu.

Na přímý popud Václava Klause si především položím dvě ostře sebekritické otázky (a ve stejném pořadí mu na ně odpovím):

1) Nebudu teď chtít pět let fňukat jen proto, že neprošel můj prezidentský kandidát?
Ujišťuji vás, Václave, že ne! Několik let jsem denně fňukal, že mi praskla srdeční aorta, že mám deprese a urologické potíže, že jsem přišel o krátkodobou paměť i o manželku a že celý můj život je v troskách – takže když jsem se teď konečně jakž takž vzchopil a život mě znovu baví, rozhodně nezačnu fňukat kvůli jednomu demagogovi s polyfunkční diabetickou neuropatií, jehož zdravotní stav se navíc dle vyjádření ošetřujícího lékaře v poslední době normalizoval.

2) Vydržím jako poražený výsledek voleb?
Ujišťuji Vás, Václave, že ano! Mám v tom koneckonců pětapadesátiletou praxi – vydržel jsem Novotného, Svobodu, Husáka, Vaši velikost a jednou už i Zemana, čili ho jistě skousnu i napodruhé. Navíc nyní docházím k psychiatrovi a pravidelně beru antidepresiva, takže pokud k wellbutrinu nově přidám i neurol, šafrán, magnézium, zklidňující koupele a každodenní procházky na čerstvém vzduchu (a samozřejmě nebudu číst noviny ani se dívat v televizi na zprávy), lze předpokládat, že si časem přestanu okusovat nehty, škrábat obličej, trhat vlasy, mlátit hlavou do zdi, bezdůvodně bít své děti a hlasitě ječet, že demokracie prohrála…

Možná jen několikrát denně rezignovaně zvolám „Shut the fuck up!“, kterýžto anglický výraz je natolik přeložitelný, že nechávám na Vás, pro jakého adresáta se rozhodnete.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.