Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Vláda chce nominovat Wintona na Nobelovu cenu za mír

Nicholas Winton na premiéře filmu Nickyho rodina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicholas Winton na premiéře filmu Nickyho rodina | foto: ČTK

PRAHA Vláda se ujala nominace zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír. Přípravu nominace uložila za úkol ministrovi školství. Po jednání kabinetu v demisi to novinářům řekl šéf resortu Dalibor Štys. V předchozích letech k nominaci Wintona na ocenění vyzývaly občanské iniciativy, lidé podepisovali petice. Více než stoletý londýnský rodák ale Nobelovu cenu zatím nezískal.

"Tentokrát se toho ujala vláda a uložila ministru školství, aby tuhle nominaci řešil dále s reprezentanty norského království," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády Štys. Nobelova cena míru se tradičně uděluje v Oslu.

Letos v létě bylo pod peticí požadující Wintonovu nominaci na prestižní ocenění podepsáno více než 230 tisíc lidí. Nominaci podala už v lednu tehdejší předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Podobně postupovala v uplynulých dvou letech. Winton ale ani letos cenu neobdržel.

ČTĚTE TAKÉ

Winton, kterému letos v květnu bylo 104 let, v letech 1938 a 1939 v Československu organizoval odjezdy židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici. Zachránil tak před nacisty 669 dětí z tehdejšího Československa.

Příbuzní neměli o Wintonově aktivitě tušení

Po válce se živil jako makléř. Ani nejbližší příbuzní neměli tušení o válečné kapitole jeho života. Do povědomí veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými "dětmi" ve studiu BBC. Jeho polozapomenuté činy pak připomněl slovenský režisér Matej Mináč, když natočil film Všichni moji blízcí (1999). Podruhé vzdal Mináč hold britskému zachránci o tři roky později v dokumentu Síla lidskosti, potřetí v roce 2011 snímkem Nickyho rodina.

Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....