22. června 2010 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Vložili se do boje s ropnou skvrnou: pomáhá Sting i Ivanka Trumpová

Ivanka Trump, dcera Ivany Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivanka Trump, dcera Ivany Trump | foto: Reprofoto

LOS ANGELES/PRAHA Hvězdy americké kultury a showbyznysu se sešly v benefičním vydání pořadu Larryho Kinga, aby pomohly odstranit následky ropné havárie v Mexickém zálivu. Některé vyzvaly k bojkotu společnosti BP.

Zvláštní benefiční vydání populární talk show Larryho Kinga odvysílala včera večer naživo televizní stanice CNN. Američtí herci a zpěváci tak měli v dvouhodinovém pořadu nazvaném "Katastrofa v zálivu: Jak můžete pomoci vy" možnost přispět ke zviditelnění ropného neštěstí a především rozšířit informace o tom, jak mohou jednotliví lidé pomoci v odstraňování následků katastrofy.Na televizních obrazovkách statisíců diváků, kteří show pravidelně sledují, se během večera krom dalších objevili herci Robert Redford a Justin Bieber, herečky Cameron Diazová a Alyssa Milanová, zpěváci Lenny Kravitz a Tim McGraw, ale také ku příkladu podnikatelka a modelka Ivanka Trumpová (dcera Donalda Trumpa a jeho bývalé manželky Ivany Trumpové) či spisovatelka a aktivistka za lidská práva Kerry Kennedyová (dcera Roberta a Ethel Kennedyových). V pořadu také naživo zahrál a zazpíval britský umělec Sting.

Na celé talk show bylo pozoruhodné, že její hosté sami přebírali roli moderátora, hovořili s významnými politickými představiteli, ale také osobně odpovídali na dotazy telefonujících. Smyslem pořadu, do něhož se krom televizních diváků mohli skrze své virtuální dotazy a názory zapojit i uživatelé internetových sociálních sítí, bylo získat finanční prostředky pro neziskové ekologické organizace působící v Mexickém zálivu – zejména United Way, The National Wildlife Federation a The Nature Conservancy – a seznámit veřejnost s možnostmi, jak se osobně zapojit do jejich záchranných akcí.Podobně zaměřené pořady připravil Larry King v minulosti již několikrát. Oblíbený moderátor a držitel televizní ceny Emmy, který letos po pětadvaceti letech z vysílání CNN odchází, tak pomohl například obětem hurikánu Katarina či zemětřesení na Haiti.

V minulých týdnech se k následkům ropné katastrofy vyjádřili i další američtí umělci – a mnozí radikálnějším způsobem. Zpěvák metalové kapely Korn přímo vyzval k bojkotu motorových paliv od ropné společnosti BP, která je za únik ropy do moře zodpovědná. Jeho výzvu posléze podpořila také zpěvačka Lady Gaga či skupiny Creed a Backstreet Boys. Velkou měrou zasáhl i herec Kevin Costner, který z vlastních zdrojů zajistil tři sta strojů určených k filtraci mořské vody.