23. dubna 2017 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Výtvarník, spisovatel a karikaturista Jirásek oslavil 85. narozeniny. Psal i do LN

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Výtvarník, spisovatel a karikaturista oslavil 85. Narozeniny. Psal i do LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výtvarník, spisovatel a karikaturista oslavil 85. Narozeniny. Psal i do LN | foto: pro Lidovky.cz

PRAHA Výtvarník, grafik, básník, přední český politický karikaturista, ilustrátor a spisovatel - to vše se snoubilo v osobnosti Jiřího Jiráska, který v neděli oslavil 85. narozeniny. Právě tento publicista působil a publikoval svou práci v Lidových novinách v roce 1968 a poté i v její obnovené formě po roce 1990.

Dnem 23. dubna se výtvarník a publicista dožil věku 85 let. Mezníkem jeho tvorby byl rok 1968, sovětská okupace, na kterou odpověděl cyklem nelítostných kreseb v Lidových novinách.

Výstavy

Výstavy Jiřího Jiráska přivítaly místa jako Divadlo Semafor nebo Faustův dům. Ze zahraničí to byly galerie v Newcastelu, Hamburgu, dánském Aarhusu nebo německém Kappelnu.

Jeho profesi zabránila právě doba normalizace, ve které Jiří Jirásek nesměl publikovat ani vystavovat. I přesto dále tvořil a nejen po troškách - ale rovnou stovky kreseb. Vydal svědectví, které mísilo oba jeho umy - kresbu i slovo, v knize s názvem „U nás“, která vyšla až v roce 1992 v nakladatelství Evropský kulturní kruh. V době kdy nemohl oficiálně publikovat, přispíval svými grafikami a ilustracemi do samizdatové České expedice editované básníkem a novinářem Jaromírem Hořcem.

S rokem 1989 přišel čas, kdy konečně Jirásek mohl vystavovat a nedělo se tak pouze doma ale i v zahraničí. Pracoval jako výtvarník v obnovených Lidových novinách. Na svých kresbách jeho pero nešetřilo prezidenty ani politiky. Pranýřoval malost a morální otrlost neopakovatelným rukopisem, které ho řadí k světovým karikaturistům a kreslířům.

Pardubický rodák vystudoval školu architektury u prof. J. Gruse na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Později byla jeho tvorba oceněna v letech 1967 v Holandsku a 1975 v Itálii.

V posledních letech působí jako člen širší redakce časopisu Prostor, kam dál přispívá svými texty i kresbami.

tehTereza Haniaková
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz