6. prosince 2011 10:19, aktualizováno  11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Výtvarník Týc půjde do vězení, nezaplatil pokutu

Obvodní soud pro Prahu 7 poslal 6. prosince výtvarníka a člena skupiny Ztohoven David Brudňáka (vpravo na archivním snímku z 16. dubna 2008), tvořícího pod jménem Roman Týc, na měsíc do vězení. Nezaplatil dřívější pokutu za výměnu skel u semaforů. Vlevo j | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obvodní soud pro Prahu 7 poslal 6. prosince výtvarníka a člena skupiny Ztohoven David Brudňáka (vpravo na archivním snímku z 16. dubna 2008), tvořícího pod jménem Roman Týc, na měsíc do vězení. Nezaplatil dřívější pokutu za výměnu skel u semaforů. Vlevo j | foto: ČTK

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 7 poslal výtvarníka skupiny Ztohoven, který tvoří pod jménem Roman Týc, na měsíc do vězení.

Umělec David Hons, který vystupoval v předchozích líčeních pod příjmením Brudňák, totiž nezaplatil dříve uloženou pokutu 60.000 korun. Tou ho soud potrestal za výměnu skel u semaforů na přechodech pro chodce. Obhájce jednoho ze zakladatelů skupiny Ztohoven proti usnesení podá stížnost k Městskému soudu v Praze.

Ztohoven je v umělecké obci respektovaná tvůrčí skupina, nicméně její projekty jsou často kontroverzní a někdy končí i stíháním jejích členů.

ČTĚTE TAKÉ:

Hons ještě před zahájením líčení zaslal soudkyni Janě Miklové otevřený dopis, ve kterém mimo jiné potvrzuje, že jako projev nesouhlasu se systémem pokutu nezaplatí.

Honse soud viní z poškozování cizí věci, kterého se umělec dopustil tím, že v roce 2007 vyměnil v metropoli skla na 50 semaforech pro chodce za šablony s postavičkami v komických či lehce vulgárních situacích. Za to mu soud před třemi lety uložil peněžitý trest 60.000 korun, který Hons odmítá a nezaplatil ho. Výtvarník byl původně obžalován také z poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení.

Roman Týc

David Hons známý jako Roman Týc patří mezi zakládající členy umělecké skupiny Ztohoven. Na semaforech se po jeho zásahu objevili například beznohý muž, žena v sukni či oběšenec. Výtvarník čin vysvětlil tím, že jen pomohl panáčkům ze svěrací kazajky a uvolnit se. Umělecká skupina Ztohoven se věnuje především umění ve veřejném prostoru.

Letos v září vzbudil kontroverzní umělec Týc rozruch, když vytvořil obrazy z popela zesnulých a vystavil je v galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze. Tvrdil, že v krematoriích vznikají přebytky, tedy popel zesnulých, který končí často bez piety na skládkách. Údajně tak chtěl otevřít diskusi o pokřiveném vztahu současné společnosti ke smrti.

Soudkyně v závěrečné řeči uvedla, že trest vězení zvolila proto, že peněžitý trest 60.000 korun by odsouzený podle vlastních slov nezaplatil.

Obhájce Michael Pokorný již předchozí rozsudek označil za nepřiměřený povaze obvinění a označil ho jako formalistický. Soud by měl podle něj vykládat právo se zřetelem k tomu, jak je společností vnímán čin.

Soudkyně připustila, že veřejnost vnímá pozitivně uměleckou stránku Honsova činu, ale zdůraznila, že umělec svým jednáním způsobil škodu, kterou město podle spisu vyčíslilo na zhruba 82.000 korun.

Hons zaslal před dnešním jednáním soudkyni otevřený dopis, ve kterém uvedl, že je z komunity, která hledá nové formy pro sdělení toho, jak své výzvy a obavy co nejefektivněji dostat k co největšímu počtu lidí. Dále kritizuje české soudnictví, jehož negativním představitelem je podle něj soudce Tomáš Hájek, který ho v předchozím líčení odsoudil k pokutě 60.000 korun.

Kontroverzní umělec v dopise potvrzuje, že jako projev nesouhlasu se systémem pokutu za svůj čin nezaplatí. "Dodnes ho nevnímám jako trestný čin, ani jako přestupek, ba právě naopak. Nezištně, bez nároku na honorář v plném vědomí jsem uskutečnil tento projekt, o kterém jsem přesvědčen, že byl na dobu instalace přínosem pro společnost," uvedl Hons, který dopis podepsal jako "Občas Roman Týc".

Výběr kontroverzních počinů umělecké skupiny Ztohoven a jednoho z jejích zakladatelů Davida Honse, který tvoří pod jménem Roman Týc:

- Umělecká skupina Ztohoven na sebe upoutala pozornost širší veřejnosti v létě 2007 svým zásahem do vysílání České televize. Do pořadu ČT2 Panorama "propašovala" simulovaný výbuch atomové bomby v oblasti Krkonoš. Za dílo získali členové skupiny cenu od Národní galerie v Praze, ale také se dostali do konfliktu se zákonem. Soud nakonec čin vyhodnotil jako přestupek, příslušný městský úřad ale zamítl i to a umělci nedostali žádný trest.

Záběr z pořadu Panorama, do kterého se nabourali členové skupiny Ztohoven a odvysílali simulovaný atomový výbuch.

Záběr z pořadu Panorama, do kterého se nabourali členové skupiny Ztohoven a odvysílali simulovaný atomový výbuch.

- V polovině loňského roku členové skupiny v Praze vystavili občanské průkazy se snímky pozměněnými takzvaným morphingem. Akce byla součástí projektu Občan K., kterým umělci chtěli upozornit na to, jak jednoduché je zneužít soukromé informace o každém člověku. Podle policie se tím však členové skupiny dopustili trestného činu, neboť při žádostech o vydání průkazů podvedli úředníky. Nedávno žalobci poslali 12 členů skupiny před soud.

- Předloni v listopadu Týc přidělal na pamětní desku na Kaňkově paláci na Národní třídě v Praze, která připomíná události 17. listopadu 1989, plastiky s hajlujícíma rukama a s pěstmi se vztyčenými prostředníky. Celé dílo pak nazval Není co slavit. Policie případ vyšetřovala jako možnou propagaci nacismu, ale nakonec v něm neshledala žádné protiprávní jednání.

- V roce 2003 členové Ztohoven překryli na 800 reklamních vitrín v pražském metru bílými plakáty s velkým černým otazníkem. Cílem ilegální akce bylo "zpochybnit prostor reklamy v principu, i prostor konkrétní reklamy jako takové."

 - V lednu 2003 členové skupiny vytvořili otazník zakrytím poloviny červeného neonového srdce výtvarníka Jiřího Davida, které svítilo nad Pražským hradem na konci funkčního období prezidenta Václava Havla.

- V roce 2007 Týc vyměnil v Praze skla na 50 semaforech pro chodce za šablony s postavičkami v komických či lehce vulgárních situacích. Za to mu soud před třemi lety uložil peněžitý trest 60.000 korun, který Týc odmítl a nezaplatil ho. Dnes jej soud poslal na měsíc do vězení.

- Týc na sebe upozornil i hrou Seber policajtovi čepici, jeho byla i socha ohořelého muže Ohnívání vystavená na Václavském náměstí poblíž místa sebeupálení Jana Palacha.

- Letos v září vzbudil Týc rozruch, když vytvořil obrazy z popela, který údajně pařil zesnulým. Vystavil je v galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze.

Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.