5. listopadu 2014 6:18 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Výzva k akci.‘ Bill Gates věnuje miliony na boj proti infekcím

Bill Gates dá přes 500 milionů dolarů na boj proti infekcím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Gates dá přes 500 milionů dolarů na boj proti infekcím. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký filantrop a spoluzakladatel firmy Microsoft Bill Gates oznámil, že letos věnuje více než 500 milionů dolarů na boj proti malárii a dalším infekčním nemocem v rozvojovém světě. Stávající epidemii eboly v západní Africe označil za „výzvu k akci“.

Na 63. výročním zasedání Americké společnosti pro tropickou medicínu a hygienu v New Orleans Gates podle agentury AFP sdělil, že jeho nadace daruje v roce 2014 přes půl miliardy dolarů „na snížení rizika malárie, zápalu plic, průjmových onemocnění a parazitických infekcí, které jsou hlavními příčinami úmrtí a zdravotního postižení v rozvojových zemích“.

Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa.

Nynější epidemii eboly v západní Africe, která připravila o život již přes 4900 lidí, označil Gates za „kritický okamžik v dějinách světového zdraví“.

„Epidemie eboly znovu ukazuje, že v dnešním propojeném světě zdravotní problémy jedné oblasti vytvářejí zdravotní problémy i ve všech ostatních regionech. Nejlepším způsobem, jak tyto problémy překonat, je přispívat ke snížení rizika šíření nakažlivých nemocí,“ řekl Gates.

Lidovky.cz, ČTK