Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Z komunistického funkcionáře Mohority se stal umývač nádobí

Vasil Mohorita (vlevo) si přeje Gustávu Husákovi k narozeninám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vasil Mohorita (vlevo) si přeje Gustávu Husákovi k narozeninám. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Bývalý tajemník ústředního výboru předlistopadové komunistické strany, šéf tehdejšího Socialistického svazu mládeže (SSM) a po revoluci úspěšný podnikatel Vasil Mohorita se prý již několik let živí mytím nádobí v londýnských restauracích. Uvedl to server Euro.cz.

"Řekl mi, že je v Británii s přestávkami již od roku 2002. Nyní pracuje jako pomocník v kuchyni a toto je již šestý dům v Londýně, ve kterém bydlí," cituje Euro.cz Čecha Petra, který v Londýně zametá chodníky.

Podle tohoto svědectví se Mohorita nastěhoval do stejného domu, ale choval se "hodně divně". "Sotva odpovídal na pozdrav, chodil se sklopenou hlavou a s ne zrovna přátelským výrazem v obličeji. Společným prostorám se vyhýbal, ostatní obyvatele domu ignoroval. Nemyslím si, že je zlý, spíše má depresi," řekl Petr.

Server píše, že letos 11. ledna se Mohorita z domu na kraji Londýna odstěhoval. Podle všeho však prý dál pobývá v cizině. "Petr si myslí, že dál myje nádobí v londýnských hospodách a jen změnil ubytovnu. Jsou o tom přesvědčeni i dva jeho bývalí přátelé.

A svědčí o tom i fakt, že finančnímu úřadu v Hradci Králové se nedaří RSDr. Vasilu Mohoritovi doručit dopis, jak oznamuje na své vývěsce," napsal server, který v článku mapuje Mohoritovu před- i polistopadovou kariéru.

Mohoritovi se dařilo

Někdejší předseda SSM v 70. letech studoval na vysoké škole v bývalém Sovětském svazu a v 90. letech vlastnil mimo jiné firmu CIS Group, a.s., která pracovala pro Asociaci podnikatelů ČR a Ruské federace - ČECHROS.

Jako podnikateli se Mohoritovi po roce 1989 nejprve dařilo. První firmu založil v roce 1992. Od té doby se jeho jméno vyskytlo v mnoha dalších - CIS Group, Suma, Českomoravská a slovenská investiční společnost, Jamiko, Valeko, Servicing, E. R. Trading, E. R. Consulting, vyjmenovává server. Často se podle něj v byznysu spojoval s ruskými a ukrajinskými společníky či s bývalými známými z SSM - Ladislavem Žákem, Petrem Roseckým, Petrem Sisákem.

Zpočátku obchodoval s Rusy a Ukrajinci s oblečením a potravinami. Postupně se však posunoval k poradenství a zprostředkování obchodů. Na přelomu století však již jeho firmy tolik neprosperovaly a některé údajně skončily v likvidaci. Mohorita se stal zaměstnancem - ředitelem odboru vnějších vztahů ve Zbrojovce Brno, která po několika letech skončila v konkurzu. Po více než dvacetiletém manželství se Mohorita rozvedl s ženou, s níž vychoval dceru Kateřinu a syna Nikolu.

Proč rezignoval na "úspěšný a spořádaný" život není jasné podobně jako to, kde a jak přišel o majetky, které získal. Mohorita se přitom dle informací Eura živil nejen mytím nádobí, ale i sběrem jablek a prací skladníka v obchodním domě Tesco.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...