Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Postava Conchity Wurst brojí proti nízké toleranci odlišností. Zahájí Prague Pride

Tato vousatá zpěvačka zpočátku vyvolávala nesouhlasné reakce v některých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tato vousatá zpěvačka zpočátku vyvolávala nesouhlasné reakce v některých... | foto: Reuters

PRAHA V Praze v pondělí začíná týdenní festival Prague Pride, který přibližuje život gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů. Festival slavnostně zahájí od 18:00 koncert na Střeleckém ostrově. Vystoupí na něm mimo jiné rakouská vousatá zpěvačka Conchita Wurst.

Rakouská zpěvačka Conchita Wurst na sebe upozornila na Eurovision Song Contest 2014, který se konal v Kodani. Soutěž vyhrála a diváky zaujala vzhledem. Před publikum totiž nastoupila s dokonalým make-upem, upravenými vlasy. A vousy. 

Po celém světě se o ní začalo mluvit. Vlastně o něm. Za kontroverzní postavou se skrývá 26letý Rakušan Thomas Neuwirth. Conchitu Wurst „vytvořil“ v roce 2011 s charakteristickými znaky: ženským vzezřením a hustými vousy. Neuwirth k nápadu prohlásil, že chce poukázat na nízkou toleranci odlišností v dnešní společnosti. 

Příjmení Wurst pak zvolil podle úsloví v němčině „Das ist mir Wurst“, tedy „Je mi to buřt.“ Sám se s předsudky podle svých slov denně setkává kvůli své homosexuální orientaci. V Rakousku však na sebe upozornil ještě před vytvořením Conchity Wurst. 

V roce 2006 se proslavil díky účasti v tamní obdobě Superstar: soutěži Starmania, kde skončil na druhém místě. Slávu se snažil rychle zúročit a začal vystupovat se čtyřčlenným boybandem jetzt anders!, který se ovšem rozpadl pár měsíců od svého založení.

V roce 2011 pak Thomas Neuwirth přichází do soutěže Die Grosse Chance. Tentokrát už jako Conchita Wurst. Na letošním Prague Pride, které začíná v pondělí, zazpívá na zahajovacím večeru. 

Diskuse, výstavy, koncerty

Pátý ročník přehlídky nabízí 120 koncertů, diskusí, výstav, filmových projekcí, sportovních akcí i večírků. Festival se letos soustředí do tří míst. Festivalová vesnička je na Střeleckém ostrově, kde bude také letní kino, sportovní akce či program pro rodiče s dětmi. Ve festivalovém domě v Langhansu se uskuteční diskuse, k vidění budou výstavy.

Ve festivalovém Pride Theateru ve Švandově divadle se odehraje několik představení, doplní je debaty s tvůrci. Akce se konají i na dalších místech. Program vyvrcholí v sobotu karnevalovým průvodem hrdosti centrem metropole.

Pořadatelé chtějí letos na festival přilákat podle ředitelky přehlídky Kateřiny Saparové víc heterosexuálů než v minulých letech. Pro tento ročník zvolili heslo „Všichni jsme stejně teplí“ a použili snímky z termokamery. Díky aplikaci s termofiltrem si lidé mohou upravit profilovou fotografii, podpoří tak myšlenku festivalu.

Festival a průvod provázely v minulých letech protesty konzervativců. Podle nich byla akce obscénní a „nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu“. Tento pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něj bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech pak protestní akce postupně slábly. 

Odpůrci se chystají protestovat i letos. Do míst, jimiž v sobotu povede trasa pochodu, svolali shromáždění. Pořadatelé Prague Pride spolupracují s policií, na místě budou mít i bezpečnostní agenturu.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!