Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Začínal loďkami z kůry, teď vyřezal Pana Tau

Lidé

  7:00
JIHLAVA - Jihlavský řezbář Dan Stejskal začal v šesti letech, kdy dostal svůj první nožík-rybičku, vyřezávat lodičky z kůry. O 34 let později se stal autorem dřevěné sochy filmové postavy Pana Tau, kterou ztvárnil rodák z Třeště na Jihlavsku Otto Šimánek. Práce mu zabrala téměř čtyři měsíce.

Dřevěná socha Pana Tau v nadživotní velikosti měří 2,5 metru, včetně podstavce je vysoká čtyři metry. Je vyřezaná z více než stoletého jasanu. foto: ČTK

Socha bude v Třešti odhalena 11. listopadu na autobusovém nádraží. "Právě v těchto místech stávala lékárna, kde se Otto Šimánek 28. dubna 1925 narodil," sdělila Michaela Marešová z městského úřadu. Šimánek hrál v řadě komedií a několika pohádkách. Jeho zřejmě nejvýznamnější rolí byla titulní postava v seriálu Pan Tau. Zahrál si ji ve 33 seriálových dílech a třech filmech.

Dan Stejskal se v Praze vyučil uměleckým truhlářem a řemeslu se několik let věnoval. Po roce 1989 se však podle něj náplň zajímavé práce začala poněkud měnit. "Dřív jsme opravovali starožitný nábytek, dělali jsme intarzie, to mě hrozně bavilo. Pak bylo těchto zakázek stále méně a začala se dělat normální konstrukční truhlařina, která mi moc nešla," přiznal Stejskal.

Jihlavský řezbář Dan Stejskal začal v šesti letech, kdy dostal svůj první nožík-rybičku, vyřezávat lodičky z kůry.

Začal se proto stále víc věnovat řezbářství, které bylo vždycky jeho koníčkem. Dostal se k výrobě podložek pod myslivecké trofeje, což ho doteď prakticky živí. "Je to trochu jednotvárná práce, ale s jistým příjmem," podotkl Stejskal. Řezbářství ho přivedlo do Spolku přátel betlémů v Třešti. Zúčastnil se několika ročníků tamní vyhlášené akce Dřevořezání, při níž řezbáři z několika zemí předvádějí své umění na náměstí a zároveň vytvářejí figurky do společného betlému, který má dnes už přes 500 postaviček. Řezbáři z Třeště ho nakonec letos vybrali jako tvůrce dřevěné sochy Pana Tau.

"Postavy jsou pro mě docela složité, raději dělám zvířata, ale byla to pro mě výzva," řekl Stejskal.

ČTĚTE TAKÉ:

Dřevěná socha Pana Tau v nadživotní velikosti měří 2,5 metru, včetně podstavce je vysoká čtyři metry. Je vyřezaná z více než stoletého jasanu. Největším oříškem prý bylo ztvárnění výrazu obličeje a dodržení proporcí.

"Co do velikosti to bylo zatím moje největší dílo, nejsložitější prací bylo vyřezání oltáře podle obrázku římské baziliky svatého Petra," uvedl Stejskal.

Snem jihlavského řezbáře, jehož splnění je však závislé na zájmu zákazníků, je věnovat se v budoucnu hlavně přírodním motivům a vyřezávání soch zvířat a ptáků. "Udělal jsem pár větších věcí a mám v plánu uspořádat výstavu. Pak uvidím, jaký bude zájem," dodal Stejskal.

Autoři: ,