Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

Zákaz kouření v restauracích? Správné rozhodnutí, říká Pohlreich

Zásah do svobody podnikatelů, skvělý nápad, opožděný zákon nebo nepatřičná diskriminace? Co si myslí známé osobnosti o zákazu kouření v restauracích? Přečtěte si anketu serveru Lidovky.cz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mlich 10.5.2013 9:49

Dobrý článek

Je dobré vědět, které "celebrity" mají i jinak zdravý rozum, a které jsou dosud poznačené totalitnám myšlením.

P. Bárta 9.5.2013 17:55

Nechápu proč tak pozdě!

Kouření omezuje svobodu všech kolem, nebo se snad někdo domnívá, že svoboda jednotlivce spočívá v tom, že lze  kouřením otravovat interiery  zcela bez omezení? Navíc zkušenosti ze zahraničí jednoznačné hovoří o tom, že hostů přibylo, přivedli i děti. Taková je i moje zkušenost z českých nekuřáckých restaurací.

-. Zip 10.5.2013 20:56

Re: Nechápu proč tak pozdě!

A co je špatného na svobodné volbě? POkud je velká společenská poptávka po nekuřáckých restauracích, jistě jich bude vznikat čím dál více a ty kuřácké budou postupně zanikat. Proč nařizovat provozovatelům befelem, jak mají vést podnik? Nebo vás (násilím) nutí někdo navštěvovat kuřácké restaurace?

M. Komárek 10.5.2013 21:37

Re: Nechápu proč tak pozdě!

ale takto to není. Majitelé restaurací bojují o přežití a každého klienta. Tak se za každou cenu snaží o nějaké kompromisní řešení, aby neztratili ani kuřáky, ani nekuřáky. Výsledkem je ale stejně postupná ztráta nekuřáků. Jsem si jist, že by naprostá většina majitelů ukončila kouření ve své hospodě, kdyby měli jistotu, že nebudou v dané lokalitě jako první a udělají to i ostatní.

Víte, ty obecné liberální poučky jsou do netových diskuzí pěkné a úderné, v praxi většinou dost na howno ...

-. Zip 11.5.2013 10:04

Re: Nechápu proč tak pozdě!

No jo, ale pořád je to na nich - jestli zkusí kočkopsa a nebo jasnou linii. Obojí má svá pro a proti, rizika.

Já neříkám, že nikdy se nesmí nic regulovat. Ale že by se mělo s regulací zacházet opatrně a obezřetně. Z že zrovna toto je konkrétní příklad, kde regulace netřeba, že se to časem přirozeně nějak nastaví. Holt jsme momentálně v takovém přechodovém stavu.

J. Václavíková 6.5.2013 22:27

Ještě pár tanečků

a nakonec to projde. Už aby to bylo!

J. Holič 6.5.2013 9:04

O výrocích

Dana M.: "Úplně by stačilo v rámci slušnosti a tolerance oddělit..." - bohužel nestačilo, neboť velká část kuřáků veškerou slušnost a respekt vůči okolí ztratila. Kouří se na zastávkách, kuřák natáhne a vleze do autobusu, kde zasmrdí celý prostor, přestože svojí cigaretu tak "slušně" zahodil na chodník. Maminky smrdí svým ratolestem pod nosem, nebo je zásobují nikotinem ještě během těhotenství. Málokterý kuřák je tolerantní a slušný...

Ladislav Š.: "Pokud jim je to nepříjemné, mohou jít pracovat do nekuřácké restaurace" - obávám se, že situace na trhu práce není tak růžová, aby to byla pravda. Mnozí zaměstnanci prostě nemají na výběr. Proč by měly platit hygienické normy na míru hlučnosti pracoviště a kouř by se řešit neměl?

Helena Zeťová je očividně racionální člověk, což může být v její profesi dost ojedinělé, o to víc jí to šlechtí.

P. Broda 6.5.2013 19:06

Re: O výrocích

Pane Holič . Vy jste mamalas neobádaný . Tolik snůšek nesmyslů co jste zde vyprodukoval jsem dlouho nikde nečetl . Komunisti vašeho ražení jsou mi z duše odporní. A to i přesto že 20 let nekouřím

M. Konečný 6.5.2013 20:32

Re: O výrocích

Pane Broda, vy jste nedonošený nebo fašista?

P. Broda 6.5.2013 20:58

Re: O výrocích

Pane Holič 513 kolik máte embryonálních aliasů ?

M. Chmelíček 6.5.2013 21:29

Re: O výrocích

Nebo nedonošený fašista.

P. Broda 6.5.2013 21:45

Re: O výrocích

NO tady se ukazuje to " Málokterý kuřák je tolerantní a slušný..."

Já říkám málokterý ortodoxní bývalý kuřák je tolerantní a slušný " Vlastnit restauraci tak Vás všechny 3 aliasy chytnu za flígr a vyrazím vás ze své restaurace !A klidně mi můžete vy bolševici nadávat do nedonošených fašistů hlupáci !

Nová doba host poroučí majiteli jak má vést svůj podnik "Nová doba "

M. Komárek 6.5.2013 21:53

Re: O výrocích

a které všechny hygienické předpisy byste ve svém království ignoroval?

P. Broda 7.5.2013 9:07

Re: O výrocích

Vám jako pravicovému liberálovi přeci nebudu vysvětlovat o co de . Nejlépe to popsal Špaček .Dospělý člověk se má starat o své zdraví sám a je za sebe a své zdraví zodpovědný . Pokud mu vadí kouř ale je alkoholik stejně si život neprodlouží .Vynucovat si zákonem nekuřácké restaurace je stejné jako vynucovat si zákonem restaurace kuřácké . V tomto případě jsem pro kompromis stavebně oddělených prostor a čisté dobrovolnosti .Kecy o tom že tam musí pracovat šenkýřka , která nemá možnost volby protože práce je málo jsou taky přihlouplé .To je stejná logika jako když se někdo vyučí za havíře ,hutníka ,či lakýrníka nebo chemika a pak pracuje na šachtě a diví se že je tam uhelný prach ,nebo v hutích rudný nebo že lakýrník pracuje z těkavými látkami nebo chemik z různými svinstvy .je to prostě o svobodné volbě kde budu pracovat nebo trávit svůj volný čas .

Mne nemusí nikdo vodit za ručičku a já si nemusím vymoct na soukromých majitelích zákonem nekuřáckou restauraci .

J. Holič 7.5.2013 10:32

Re: O výrocích

To není totéž jako to co jste uvedl. Když vaříte, nebo roznášíte jídlo, dá se to dělat i bez toho, abyste čichal cigaretový kouř. Pokud pracujete v dole, je určitá míra prašnosti nevyhnutelná. Ale i ta zaměstnání o kterých jste psal, mají své hygienické limity, které se s ohledem na zdraví zaměstnanců neustále zpřísňují. Uvedl jsem to již níže - když příjdu s hlasitě hrající hudbou do dopravního prostředku, budu tím ostatní obtěžovat. Bude namístě říci těm obtěžovaným - jděte si jinam, v této tramvaji to není zakázané? Neměl by se přispůsobit ten, kdo narušuje život ostatních, než ten, kdo je obtěžován? A v té tramvaji to tak oprvdu je, že většina lidí v rámci slušnosti takovou věc neudělá. Kuřák ovšem takové ohledy na své okolí nebere, a vyžaduje, aby si lidé chodili do speciální "tiché" tramvaje (když zůstanu v tom přirovnání) - není to divné? Přirozené je nekouřit, když to mermomocí chci dělat, tak ať tím nikoho neobtěžuji, ne?

-. Zip 10.5.2013 20:53

Re: O výrocích

Váš příměr k hudbě v tramvaji je mylný: pravidla DP praví, že z přepravy bude vyloučen ten, co nadměrně obtěžuje své okolí. Pravidla si stanovil provozovatel - vlastník (neřeším, že reálně je vlastníkem stát, to není podstatné). Čili jestli někdo nastoupí s velmi hlasitě hrající hudbou a obtěžuje ostatní cestující, měl by být vyveden. A naopak - cestující má svobodnou volbu, jestli využije služeb DP a tím pádem akceptuje jejich podmínky. Pokud někdo chce mít nahlas hudbu, má svobodnou volbu DP necestovat a jít pěšky, jet autem nebo si najmout taxikáře, kterému hlasitá hudba nevadí.

Ejhle - ono je to stejné, jako s kouřením v hospodě, co?

J. Holič 7.5.2013 9:06

Re: O výrocích

To klidně můžete, byl by to váš podnik.

J. Holič 7.5.2013 9:04

Re: O výrocích

Kdybyste se dokázal vyjádřit konkrétně bylo by to lepší. Pokud vám něco připadá nepravdivé, napište proč. To, že většina kuřáků své okolí moc nerespektuje, je dáno tím, že jsou závislí, takže to vnímání společenských hodnot mají prostě jinde. Znám samozřejmě lidi, u kterých to tak není, ale těch je menšina. Ty příklady co jsem uváděl nejsou nijak vyjímečné a vyplývají z osobních zkušeností. Zrovna včera jsem viděl rodiče co se věnovali své zhruba 4-leté cerce a oba měli cigáro v ruce. Minulý rok jsem zas vídal těhotnou, jak si chodí na balkon zakouřit. Smrdícího cestujícího potkávám v autobuse několikrát do týdne. Za poslední měsíc jsem viděl jen jediného kuřáka típnout cigaretu o kovovou část odpadkového koše, viděl jsem jich plno, co je prostě hodí pod sebe. Pokud chcete jen nadávat bez argumentů, nechoďte do diskusí.

P. Broda 7.5.2013 9:25

Re: O výrocích

Už se stalo viz reakce na pana Komárka .Příklady jsou hloupé . Já viděl nekuřačku těhotnou která chlastala víno . Zakážeme v restauracích chlast ?Masnou tyčí nejezdím ale v dávných dobách mi vadili smrdící prostorově výrazní lidé více než kuřák.To nemluvím o tom že by měli platit za MHD dvakrát . Zakážeme prodej bůčku ? Ono když to nějaká fiflena přežene a nastříká se všelijakým chemickým svinstvem tak se vedle ní taky nedá stát .Zakážeme prodej voňavek ? Chlast ,který čpí z opilce ,který před nástupem hodil tyč je taky chuťovečka . Zakážeme opilcům jezdit MHD a chlast jako takový?Co takhle přežvýkavci . Podívejte se na chodník a na cestu

žvýkačka se na rozdíl od nedopalku nerozloží a najít ji na podrážce je chuťovečka ,nebo nalepená na madlu či ve výtahu . Paušalizovat lidi na slušné a neslušné jen proto že někdo kouří je hloupé .

J. Holič 7.5.2013 9:55

Re: O výrocích

Jenže já neuvádím smrdění kuřáků v MHD jako přímý důvod pro zavedení kouření v restauracích, já tím přeci vysvětluji, proč jsem přesvědčen, že většina kuřáků nebere na své okolí takové ohledy, jak by bylo správné a z toho teprve vyvozuji (opět na základě zkušeností), že právě neochota kuřáků brát ohledy na ostatní vede k tomu, že je snaha je omezovat různými pravidly a zákony, protože kdybych věděl, že si kuřák prostě nezapálí vedle mě, prostě ze slušnosti, pak bych já neměl vůbec důvod uvažovat o podpoře nějakých zákazů. Já chci jít do hospody třeba na dobré jídlo, nebo na posezení s přáteli. Copak je základní nezbytnou nutností u jídla kouřit? Když vejdu do tramvaje, také nebude ostatním příjemné, když na ně začnu volat a plácat je po zádech, nebo když si pustím nahlas rádio. Jenže většina lidí to ví, a neudělá to, protože je to neslušné. Kuřák obdobnou věc udělá, protože může. Když ten obtěžující člověk v tramvaji řekne - "když se vám to nelíbí, vystupte si", je to ok?

P. Broda 7.5.2013 11:07

Re: O výrocích

Já zase znám spoustu kuřáku kteří ohledy berou ale znám spousta nekuřáků kteří neberou ohledy vůbec na nic . Vy prostě paušalizujete . Jako nekuřák když jdu z manželkou na večeři tak si vybírám zásadně nekuřácké restaurace což většina zážitkových restaurací je . Nebo jdu tam kde mají stavebně oddělené prostory .

Přes obědy se nekouří nikde a všichni to dodržují . Mne mnohem více obtěžují pejskaři ! Pokálené trávníky ochcané vchody a výtahy . Smrad že by jeden pad ! Nikde jsem neviděl že by po psovi uklízeli . Ovšem nebudu paušalizovat jako vy a nebudu pejskaře i přes mé negativní zkušenosti odsuzovat jako celek !

J. Holič 7.5.2013 11:35

Re: O výrocích

Já jsem dříve také zastával ten názor, že trh by vyřešil problém mnohem čistěji, než nařízení. Ale vadilo mi, že ten, kdo musí mít trpělivost a hledat si místo na jídlo je nekuřák, všude kde jdu mi to někdo fouká pod nos a všude jsou tuny vajglů, takže jsem nabyl přesvědčení, že by bylo dobré mít alespoň nějakou nesmradlavou jistotu. Když jsem k tomu připočetl fakt, že podle statistik většina kuřáků tento krok schvaluje a že k omezení tržeb provozovatelů v jiných, tímto zákonem vybavených, zemích nedošlo, byl jsem už o tom přesvědčen. Jinak se samozřejmě chovám jako vy, jenže ne všude mám tu možnost - naposledy jsem byl s rodinou na výletě a nebylo kde jinde se naobědvat a přišel kuřák a zapálil si hned vedle nás, ačkoliv viděl, že máme s sebou malé dítě.Ano, pejskaři mi také lezou krkem (tedy ti, kteří po svých psech neuklízí)-a za neuklizení hovínka jim také hrozí pokuta (také nařízení). Kuřáka,který bere ohledy na ostatní a odejde si zapálit před hospodu, zákaz neomezí.

P. Broda 7.5.2013 17:24

Re: O výrocích

Mezi námi je jeden rozdíl pane Holič . Já se klidně projdu a zajdu si tak kde se nekouří . Kuřáky nestrkám do jednoho pytle , protože když jsem byl z neteří na pohár a řekl jsem kuřákovi jestli by típl cigaretu tak to z omluvou udělal. Nechal bych to na majitelích restaurací ,kteří dle mého názoru jsou jediní co si mají právo si určovat si podmínky v jejich provozovně .Když jste ne výletě a jíte venku a není to krytá terasa tak ani chystaný (komunistický)zákon vás před kuřáky neochrání . Já raději vidím kuřáky zalezlé v kuřácké místnosti. než aby všudypřítomně postávali před hospodami .V neposlední řadě jsem byl až překvapen jak se zkvalitnily odsávací zařízení v restauracích . Protože i po pobytu v kuřácké restauraci jsem nemusel dávat bundu do čistírny . Kdybych nebyl omezen počtem úderů popsal bych vám jak to funguje v Irsku a taky jak to vypadalo když jsem byl z kuřáky v nekuřácké restauraci . I to mne utvrdilo že se jedná o nesmysl

P. Sulc 6.5.2013 2:43

Takze to, ze jinde to uz davno je,

znamena ze to je v poradku ?  To je ale krava. Zavedte prohibici, ta tu uz take davno byla, to je v poradku tedy take, ne? Nikomu nevadi daleko skodlivejsi plyny aut, ktere sice jsou jedovate ale bez zapachu. " Lid " je opravdu nemyslici blbec, vadi mu kour, nevadi mu prubezne okradany stat, nevadi mu miliardari, ale chlap u vedlejsiho stolu s fajfkou ano.

J. Holič 6.5.2013 8:45

Re: Takze to, ze jinde to uz davno je,

Sama o sobě ta informace o tom, že to jinde je, není argumentem, ale je argumentem ve spojení s údaji o tržbách provozovatelů restaurací, protože se často argumentuje proti zákazu tím, že to majitele restaurací poškodí. Faktem je, že v žádné ze zemí, kde aplikovali zákaz, nedošlo k významnému snížení tržeb, naopak v některých zemích dokonce vzrostly. Kdo tvrdí, že mu nevadí výfukové plyny??? Tato otázka není typu "buď budu dýchat výfukové plyny, nebo cigarety". Ty výfukové plyny tu budou ještě hodně dlouho a jen ty už jsou dost výraznou zátěží organismu. Jde o to, jestli k tomu ještě přidáte navrch ty cigarety. A zatímco atomobil je pro mnohé životně důležitý, cigarety nikoliv. Komu nevadí "okrádaný stát"? Proč by někomu měli vadit miliardáři?

T. Cerny 5.5.2013 22:54

diversita v nasi EU

u nas v 82 mil. Nemecku se samozrejme v zadne restauraci ci ve verejnych prostorach kourit nesmi , lec na dalnici nemame omezeni rychlosti , pred jizdou muzeme vypit 2 dc vina a ve dne nemusime svitit.V Cesku naopak se kourit v restauracich smi , ve dne se za jizdy musi sviti , rychlost na dalnicich je tam omezena a pred jizdou autem se nesmi vypit zadny alkohol.Pri navsteve Ceska samozrejme respektuji vsechna ceska omezeni. pri navsteve Nemecka si zase cesi  mohou tesit z nasich privilegii , lec pro kuraky je Nemecko hotove peklo, coz mne ale coby nekurakovi vubec nevadi.V Rusku se take smi kourit vsude .

J. Holič 6.5.2013 8:47

Re: diversita v nasi EU

Jen dodatek k té rychlosti - "bez omezení" je jen na vlastní zodpovědnost, protože při nehodě je vysoká rychlost posuzovaná jako výrazně přitěžující okolnost.

M. Komárek 5.5.2013 17:51

A proč do toho pořád tahat politiku?

Když se člověk podívá na země, které proti kouření na veřejnosti a v restauracích bojují, tak se to neprofiluje jasně na levici, spíše naopak. Socialisté totiž na zdraví občanů většinou pečou ...

R. Langer 6.5.2013 14:00

Re: A proč do toho pořád tahat politiku?

Vy dnes považujete třeba Velkou Británii za pravicovou zemi? :-D

M. Komárek 5.5.2013 17:49

Zajímalo by mě stanovisko majitelů

já si dobře pamatuju rok 1993, kdy se zavádělo DPH a každá hospoda se bránila, jak mohla, protože to byla okamžitá komparativní nevýhoda a dost výrazná.

Neznám příliš majitelů restaurací, ti co znám, už převedli restaurace na nekuřácké a jsou s výsledkem jednoznačně spokojeni. Domnívám se, že ostatní se bojí, že se jim přelijí stálí klienti. Toto riziko by se právě eliminovalo plošným omezením, pak by na tom byli všichni stejně.


Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...