18. října 2017 15:14 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Při nehodě v africké rallye zemřel zakladatel české firmy Botanicus Jan Hradecký

Jan Hradecký, vedoucí společnosti Botanicus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hradecký, vedoucí společnosti Botanicus. | foto:  Petr Topič, MAFRA

OSTRÁ Při nehodě v rámci závodů veteránů v Namibii zemřel minulý pátek ve věku 51 let zakladatel a spolumajitel firmy Botanicus Jan Hradecký. Informaci o jeho úmrtí na svém facebookovém profilu zveřejnila organizace Endurance Rally Association (ERA). Botanicus se zabývá výrobou přírodní kosmetiky.

Hradeckého manželka Dana, většinová majitelka firmy, při nehodě utrpěla zranění hlavy a obličeje. Mluvčí společnosti Petra Novotná odmítla zprávu o smrti Hradeckého potvrdit, rodina si podle ní nepřeje poskytovat informace.

Podle informací, které vedení závodu na Facebooku zveřejnilo, nebylo na nehodě zúčastněno jiné vozidlo. Záchranáře přivolal další závodník, který k místu neštěstí dorazil. Ředitel soutěže Fred Gallagher uvedl, že Hradecký byl zkušený účastník rallye. Loni se například účastnil soutěže Motor Challenge z Pekingu do Paříže.

Botanicus v Ostré na Nymbursku byl založen v roce 1992. Firma se zabývá výrobou přírodní kosmetiky, čajů, marmelády nebo koření. Podle svých webových stránek usiluje Botanicus o spojení tří základních principů, a to o ekologické pěstování kvalitních surovin, jejich následné zpracování a prodej výrobků ve vlastních a franchisingových obchodech, přes které prodává své zboží například v USA, Švýcarsku, Rusku, Číně, Francii nebo Japonsku.

Botanicus provozuje v Ostré také centrum řemesel, jehož součástí jsou i přilehlé bylinné zahrady. Návštěvníci centra řemesel si mohou vyzkoušet, jak se plete provaz, razí mince nebo vyrábějí mýdla nebo svíčky.

V roce 2015 měl Botanicus obrat přes 220 milionů korun, konečný zisk činil zhruba 17,5 milionu korun, tedy o osm milionů více, než v roce 2014. Novější údaje nejsou k dispozici.

Hradecký vlastnil 33 procent společnosti, jeho manželka zbylých 67 procent. Ve firmě pracuje několik desítek zaměstnanců.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz