8. listopadu 2018 6:41 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Záslužná práce? Herečka Gwyneth Paltrowová mění pohled společnosti na menopauzu

Herečka Gwyneth Paltrowová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herečka Gwyneth Paltrowová | foto: Reuters

Říkejte si o herečce Gwyneth Paltrowové co chcete, jedno ji ale upřít nemůžete. Rozhodně se jí daří otevírat nová a nová témata ohledně ženského zdraví, která bývala dříve tabu. Soustředila se na téma stravy a celkové péče o tělo. Dovedla otevřít debatu o zdravém sexuálním životě a nyní se snaží změnit mínění ohledně ženské menopauzy.

V nejnovějším videu, které čerstvě vdaná herečka uveřejnila na svém webu GOOP , odhalila, že právě prochází premenopauzou, která je považována za ukazatel nadcházející menopauzy. Při menopauze pak hlavní změny působí fakt, že vaječníky produkují méně estrogenu. Ženy pak v této přirozené fázi zažívají nejčastěji výkyvy hormonální hladiny, které způsobují návaly horka, výkyvy nálad a úbytek libida. Rovněž menstruační cyklus se stává méně pravidelným.

Většina žen si menopauzou prochází po čtyřicítce, některé však mohou tyto změny pociťovat již po 35. roce života. „Jakmile u vás premenopauza začne, projeví se vás mnoho změn. Já například pociťuji hlavně hormonální změny, které způsobují pocení nebo změny nálad. Najednou jsem neskutečně rozčílená, aniž bych věděla proč. Snažím se změnám v mém těle přizpůsobit životní styl. Například v rámci pohybu jsem třeba zvýšila dávky silových cviků, což by mělo mít vliv hlavně na posílení kostí. Pokračuji také ve zdravém stravování. Můj jídelníček se skládá hlavně z průmyslově neupravených potravin, jako je listová zelenina a libové a maso z etických zdrojů,“ řekla herečka s tím, že rovněž kontroluje hladinu hormonů ve svém těle. „Před čtyřicítkou jsem se nijak hormony nijak nezabývala. Dnes už si však dělám každého půl roku test, abych se ujistila, že je vše v rovnováze.“

Náprava reputace

Gwyneth Paltrowová je považována za průkopnici v boření mýtů a tabu ohledně zdraví žen. Menopauza je pak tématem, které ji zvláště zaujalo. „Pamatuji si na dobu, kdy si menopauzou procházela moje matka. Bylo to pro ní velmi těžké období, plné smutku a dalších emocí,“ sdělila herečka. V tom duchu se chce dále podílet na zvyšování povědomí a odhodlání žen o svých problémech mluvit. „Myslím, že menopauza má dost špatnou reputaci a to chci změnit. Naší společnosti totiž chybí příběhy úspěšných žen, které si menopauzou prošly nebo procházejí.“ uvedla herečka.

Jak to je?

V rámci tohoto tématu pak na svém webu uvádí do prodeje nový vitaminový doplněk „Madame Ovary“, který má pomoci zmírňovat hormonální výkyvy žen po čtyřicítce, který byl vytvořen ve spolupráci s lékařskými experty. Doplněk obsahuje zklidňující látku z rostliny rozchodnice růžové, omega-3 mastné kyseliny pro zdravé srdce a mozek a další výtažky z bylin mající pozitivní vliv na tvorbu hormonů. Přípravek obsahuje také jód, selen, zinek a další látky.

Herečka Gwyneth Paltrowová.
Herečka Gwyneth Paltrow.

Je však i mnoho kritiků, kteří mají Paltrowovou za hollywoodskou šamanku a vůči jejím metodám zůstávají skeptičtí. Mezi postupy prosazované herečkou patří například protizánětlivá léčba včelím bodnutím nebo nejnovější a asi i nejkontroverznější hormonální terapie prostřednictvím tzv. vaginálního vajíčka („vaginal jade egg“), které má mít detoxikační účinky a celkový pozitivní efekt na sexuální život a zavádí se přímo do vagíny. Jeho pozitivní vliv však zatím nebyl nijak vědecky prokázán.

Paltrowová nyní navíc čelí žalobám kvůli prodeji produktů na svém e-shopu, které však nemají slibované účinky. Není však pochyb, že herečka svůj web používá i ke vzdělávání společnosti a zvyšování povědomí ohledně ženských zdravotních problémů. A pokud má někdo možnost ovlivnit masy a změnit pohledy společnosti na tohle nespravedlivě upozaděné téma, je to nejspíš právě Paltrowová.

apeAlena Pecháčková
S. Trolljegeren [eu] 11:21 3.12.2018
S. Trolljegeren 11:21 3.12.2018
V. Getz Je skvělá obchodnice 10:57 8.11.2018
J. Kotala Je tržní. Trdla jen škube. 8:17 8.11.2018

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz