Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Měl dýchací přístroj, přesto chtěl pořád hrát, říká Svěrák o Kašparovi

Lidé

  14:27
PRAHA - Podle spoluzakladatele Divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka byl člen souboru Jan Kašpar úžasným a poctivým pracantem v zákulisí i na jevišti, ale i hrdinou. Z kulisáka se vypracoval na herce a divadlo neopustil ani poté, co koncem 80. let ochrnul a pohyboval se na vozíku.

Vražda v salónním coupé: (zleva) Vojta Kotek, Václav Kotek, Jan Kašpar, Zdeněk Svěrák a Jan Hraběta. foto: MAFRA - Michal Sváček

Kašpar zemřel v úterý ve věku 60 let v jedné z pražských nemocnic. "Divadlo měl moc rád a do posledních chvil chtěl být na jevišti, podobně jako Láďa Smoljak před třemi lety. Já jsem mu to nerozmlouval, ale Honza si moc chtěl zahrát s kyslíkovým přístrojem, protože dýchat už nemohl. A tak 19. května účinkoval v pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký v roli Děda Vševěda i s těmi hadičkami, co mu vedly k nosu a dávaly mu kyslík. Byl to hrdina," řekl Svěrák.

ČTĚTE TAKÉ:

Když Kašpar po nešťastném úrazu už jako zavedený herec spadl při prořezávání stromu na záda a po zranění míchy se pohyboval na vozíku, psali pro něj Svěrák se Smoljakem takzvané "sedací role", jako byl například zvědavý invalida Jirka Karásek v Záskoku. "Ty máme dodnes a když už Honza není, tak bude muset na vozíku jezdit někdo, kdo umí chodit," podotkl Svěrák.

Jan Kašpar

Herec Jan Kašpar

Jan Kašpar se narodil 6. září 1952 v Praze. Vyučil se provozním zámečníkem v ČKD a hned po škole nastoupil jako kulisák do Městských divadel pražských. V listopadu 1975 hrál v tajném představení Žebrácké opery Václava Havla. Kvůli tomu pak musel z Městských divadel pražských odejít, vzápětí nastoupil k cimrmanologům jako technik a kulisák. O deset let později si zahrál první roli - Náčelníka ve hře Dobytí severního pólu. Koncem 80. let patřil mezi tvůrce samizdatového periodika Videojournal. Po pádu komunismu byl několik let zaměstnán na ministerstvu vnitra a nějaký čas pracoval dokonce u Protidrogové brigády. Zemřel v úterý ve věku 60 let.

"Pro mě byl úžasným vzorem v tom, že vůbec neskuhral. Vždycky, když jsem se sám pral s nějakými starostmi, říkal jsem si: A co Kašpar? V porovnání s jeho problémy byly ty moje malé. Nanejvýš řekl, abychom ho nechali, že má křečky, což znamenalo, že má křeče. Chvilku si mnul ruce, bolestí se zbavil a byl zase v pohodě," uvedl Svěrák. Připomněl i jeho zásluhy o založení Centra Paraple. "Právě on to byl, kdo přišel s nápadem, že bychom mohli zkusit vybírat peníze a ten dům postavit," dodal.

'Představení nerušíme'

Ve foyeru žižkovské scény se v průběhu dneška objeví pietní místo s fotografií a květinou, kde mohou lidé uctít památku tohoto herce. Zahrál si také v patnácti filmech včetně televizních. U cimrmanologů působil od poloviny 70. let. Z 15 her účinkoval v deseti a alternoval je například s Janem Hrabětou a Petrem Bruknerem. Naposledy ztvárnil praotce Čecha v komedii České nebe, kterou Žižkovské divadlo uvede už tento čtvrtek. Bez něj se budou muset jeho kolegové obejít i při reprízách hry Blaník, kde vystupoval v roli rytíře Smyla Fleka z Nohavic. Během příštího týdne s ní potěší fanoušky v Novém Městě na Moravě, České Třebové, Holicích, Vysokém Mýtě, Žďáru nad Sázavou a Pardubicích.

České nebe na ČT2

ČT2 ve středu večer (21.30) mimořádně odvysílá záznam představení Divadla Járy Cimrmana České nebe jako vzpomínku na Jana Kašpara.

"Představení nerušíme, protože jsou všechny role alternované," řekl manažer souboru a herec Václav Kotek. Jak uvedl, Kašpar skonal v úterý večer ve spánku na plicní problémy prakticky ve chvíli, kdy jeho kolegové dohrávali na Žižkově Posla z Liptákova. "Způsob posledního rozloučení s naším kolegou budeme řešit během dneška," dodal Kotek.

Autoři: ,