1. srpna 2013 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zeman má cukrovku, potvrdil Holcát. Musí brát léky

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman má lehčí formu cukrovky, víc o jeho zdravotním stavu zveřejní konzilium na páteční tiskové konferenci, řekl ministr zdravotnictví Martin Holcát, který dvanáctičlennému týmu šéfuje. Podle informací ČTK byla prezidentovi naměřena hladina cukru v krvi 11, normální hodnoty jsou od 3,3 do 6,3. Jednorázové zvýšení podle lékařů nic neznamená, musí se potvrdit opakovaně. U diabetiků hodnoty kolísají, zvýšené je mají třeba po jídle.

Podle nejnovějších doporučení nasazují diabetologové pacientům léky už při odhalení cukrovky spolu s dietou a režimovými opatřeními. Prezidentovi tedy konzilium s velkou pravděpodobností doporučilo vedle úpravy jídelníčku a pohybu také denně jednu pilulku Metforminu.

"Jeho problém spočívá v tom, že má v oblasti nohou horší vedení nervů, což vzniká u určitého procenta lidí s cukrovkou," uvedl pro Mladou frontu Dnes člen prezidentova konzilia fyzioterapeut Pavel Kolář.

ČTĚTE TAKÉ:

Přednostka diabetologického centra Institutu klinické a experimentální medicíny profesorka Terezie Pelikánová řekla, že pokud první měření zjistí zvýšenou glykémii, pozve si lékař pacienta na další měření. Pokud nemá pacient žádné potíže, může to být za měsíc nebo dva, v mezidobí musí upravit jídelníček a více se hýbat.

Cukrovku podle profesorky zcela jasně signalizují potíže, jako je žízeň, časté močení, zejména v noci, a hubnutí. Problém u cukrovky druhého typu podle ní ale je, že člověk nemusí mít žádné potíže a cukrovka se zjistí náhodně při jiném vyšetření.

V ČR se loni léčilo s diabetem přes 841.000 lidí. Bylo to téměř o 16.000 víc než o rok dřív. Podle odhadu trpí cukrovkou až milion Češek a Čechů, někteří o tom nevědí, a tedy se ani neléčí. Nemoc se u nich odhalí, až když se objeví závažné komplikace - nejčastěji to bývá postižení očí nebo ledvin. Až 95 procent pacientů má cukrovku druhého typu, jejíž rozvoj souvisí s nedostatkem pohybu, obezitou a špatnými dietními návyky.

Pelikánová uvedla, že pacienti s cukrovkou druhého typu bývají typicky ve vyšším věku, obézní a mívají zvýšený tlak a cholesterol. "Pacientovi se zjištění zvýšené glykémie nasadí dieta, režimová opatření plus obvykle jeden prášek Metforminu," upřesnila. Zdůraznila, že není členkou konzilia a o zdravotním stavu prezidenta Zemana nic neví, její informace jsou jen obecné. Pokud je diabetik štíhlý, má cukrovku prvního typu, začne hned dostávat inzulín.

Zeman by měl pravidelně jíst a omezit alkohol

Dieta pro diabetiky znamená, že musejí jíst pravidelně, měla by to být racionální strava. Nutné je omezit jednoduché cukry, obvykle se sníží množství ovoce a vynechají výrobky z bílé mouky. Naopak zelenina se neomezuje, je zdrojem vlákniny. Nevhodné jsou uzeniny, vhodné libové maso a ryby. Důležitý je pitný režim, doporučeny jsou voda, čaje, minerálky a ředěné džusy. "Pacient by měl přestat sladit, neměl by pít limonády a měl by jíst hodně zeleniny," shrnula profesorka.

Obecně nemají diabetici zakázaný alkohol, malé množství ho vypít mohou. Pokud ale mají nadváhu, vyřazuje se pivo jako výrazný zdroj kalorií. Diabetici s nadbytečnými kilogramy dostanou za úkol zhubnout. Ze sportů je pro ně nejvhodnější chůze, zvláště pokud dosud vůbec nesportovali.

Nejistý prezident Miloš Zeman (uprostřed) a korunovační klenoty.

Nejistý prezident Miloš Zeman (uprostřed) a korunovační klenoty.

Konzilia předchozích prezidentů Václava Havla i Václava Klause se většinou scházela, pokud měli prezidenti zdravotní problém. Setkání Zemanova týmu by měla být častější.

Prezidentská kancelář údaje o zdravotním stavu hlavy státu zveřejňuje jen tehdy, pokud chce sám prezident veřejnost informovat. Ze zákona takovou povinnost nemá.

Lidovky.cz, ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)