Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Dcera první dámu nezastoupí, ale Zemanová to zvládne, říká Hašková

Eliška Hašková Coolidge | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eliška Hašková Coolidge | foto: MAFRA - Hynek Glos

PRAHA První dáma sjednocuje lid, proto musí být Češka, říká pro server Lidovky.cz Eliška Hašková Coolidge, bývalá asistentka amerických prezidentů a provozovatelka kurzů etikety. Podle ní Ivana Zemanová svoji roli zvládne, jen na ni potřebuje čas. Chválí také dosluhující první dámu Livii Klausovou. Podle ní je to silná žena, kterou národ miluje.

Lidovky.cz: Je národnost první dámy opravdu tak důležitá?
Pozici první dámy považuji za velice důležitou pro národ. Myslím si, že první dáma musí být českého původu, aby mohla mluvit třeba s lidmi z vesnice. Prezident jezdí do ciziny sám a nepotřebuje s sebou doprovod, ale je to právě při komunikaci s lidmi ze země, kdy je doprovod potřeba. První dáma přibližuje prezidenta a lid. To je dané ve všech státech po celém světě. A Livia Klausová jako první dáma, a to musí uznat každý v Česku, je velmi silná osobnost a lidé ji milují. A to i proto, že tu s nimi žije.

Lidovky.cz: Co je tedy úlohou první dámy?
Přirovnávám roli první dámy k roli manželky. Manželka přibližuje dítě k otci, stejně tak musí první dáma přibližovat lid k prezidentovi. A tohle paní Zemanová určitě dokázala. Oba dva vychovali úžasnou dceru, která má k tatínkovi velmi blízko, ač vyrostla s maminkou v Praze. Myslím, že tohle je pádný důkaz, že to samé dovede i s lidmi.

Ladislav Špaček měl jiný nazor. Připomeňte si rozhovor:

Lidovky.cz: Zatím to ale vypadá, že Zemanovou zastoupí spíše dcera Kateřina. Myslíte si, že devatenáctiletá dívka má dost zkušeností, aby dokázala plnit roli první dámy?
Bude určitě pomáhat. Ale není možné, aby devatenáctiletá dívka plnila povinnosti své matky. Věřím tomu, že když novináři dají Ivaně Zemanové trochu pokoje... Víte, je důležité, aby na ni hned nedupli, aby jí dali prostor a ona se nebála. Aby se do té role první dámy dostala sama. V klidu a pomalu. Krůček po krůčku.

Miloš Zeman v TOP Hotelu Praha.

Miloš Zeman s dcerou Kateřinou.

Ne každému je pohodlné, když je pod světly reflektorů, v obklopení novinářů. Přesto jsem si jistá, že to zvládne. Když byl pan Zeman premiér, tak také nějaké věci pro národ udělala. Dejte ji prostor. Myslím, že je opravdu hrozné, jak hned musíme na lidi šlapat a urážet je. A to jde napříč celou společností. To se mi opravdu nelíbí.

Lidovky.cz: Nemyslíte si, že pan Zeman se toho také dopouští?
Ano, ano... Ale myslím si, že víc jde udělat medem než bičem. Jsem si tím absolutně jistá. Jestli jsem se něco naučila za svého působení v Bílém domě, tak je to tohle. Tam také byly takovéhle tvrdé chvíle. A jsem přesvědčená, že když někoho urážíte, tak k němu nenajdete cestu. Navzájem se všichni potřebujeme. Jestli tady má něco fungovat, tak se musí každý z nás trochu kousnout do jazyku a uvědomit si, že to půjde jedině tak, když budeme naslouchat a respektovat jeden druhého. Paní Zemanová potřebuje čas. Důležité je ji neškrtit.

Eliška Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge

Lidovky.cz: A její dcera? Jak hodnotíte její působení v kampani?
Určitě tatínkovi strašně moc pomohla. Je atraktivní, mladá... Tatínkovi byla velkou oporou. A je krásné vidět povedené dítě, které je pro rodiče podporou. Ne každé dítě je tak dobře vychované. A třeba v tomhle musíte dát kredit první dámě.

Navíc si myslím, že Ivana Zemanová neměla lehký život. Její tatínek byl politický vězeň v roce 1949 – 1952, to se vůbec nezmiňuje. Tatínek zemřel, když jí byly tři roky. Každý z nás má těžké chvíle, které si neseme s sebou. Když začneme tím, že budeme každého urážek, tak si nikdy nebudeme věřit. My, jako národ, si vůbec nevěříme, to mě strašně trápí.

Lidovky.cz: Naproti tomu pan Zeman, který už má mnoholeté zkušenosti v politice a s médii jednal den co den, je přesto znám častými urážkami novinářů. Nemyslíte si, že až bude takhle jednat třeba s novináři v zahraničí, nezpůsobí to přesně to, o čem mluvíte? Třeba negativní obraz národa?
Ale to je zase negativní pohled. Tohle jeho chování byla jen euforie po zvolení. Poprvé si uvědomil, že se mu to povedlo a je prezidentem. Teď potřebuje čas. V Americe měl dva výstupy, které byly v tisku dobře popsané a měl velký úspěch, když nás reprezentoval. Nebyl žádný důvod k tomu, stydět se za to, co říkal a jak jednal.

V Americe vždy prezident dostane 100 dní, než ho někdo kritizuje. A tady hned první den po zvolení útok za útokem. Dejte mu trochu klidu. A hlavně dejte čas jeho manželce. Je to pracovitá žena, která dobře vychovala jejich dceru a byla řádná manželka. Myslím si, že tohle je spoustu kladných hodnot. Když jim dáme šanci, budeme nakonec všichni rádi. Já v tom doufám. Musíme si na sebe zvyknout.

Ivana Zemanová

Ivana Zemanová

Lidovky.cz: Jak hodnotíte kampaň, která byla hlavně v posledních dnech velmi agresivní?
V kampani padnou různé věci, které nejsou někdy hezké. To je všude na světě. Není jinak zvláštní, že se objevují vyjádření, která nejsou korektní. Ale teď je doba na spolupráci a pochopení. Za rok teprve můžeme vystavovat vysvědčení.

Lidovky.cz: Pokud mluvíte o sjednocení a usmíření národa, jste přesvědčena, že Ivana Zemanová bude mít na lidi větší vliv než by měla Therese Schwarzenbergová?
Já jen vím, že paní Zemanová reprezentuje českou ženu v silnější podobě, než by ji reprezentovala paní Schwarzenbergová. Lidé cítí, že je jedna z nich. To je strašně důležité. Vždyť národ potřebuje uzdravit. Do společnosti se musí vrátit důvěra. A ta se může vrátit jen mezi lidmi, kteří spolu žili v dobrých i zlých časech. Musí se vrátit dobrá nálada. Aby lidé viděli sklenici zase napůl plnou a ne napůl prázdnou.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!