28. února 2012 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Antonín Vítek, chodící encyklopedie kosmonautiky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Antonín Vítek, chodící encyklopedie kosmonautiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Vítek, chodící encyklopedie kosmonautiky | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Startuje další raketa do vesmíru, zavoláme panu Vítkovi. To jsme si v rubrice Věda říkali pokaždé, když jsme potřebovali vysvětlit technické podrobnosti i detaily o každém „šroubku“ družice nebo nosné rakety.

Bohužel, už mu nezavoláme. V úterý ráno Antonín Vítek ve 72 letech zemřel. Vědecká publicistika ztratila významnou osobnost.

Antonín Vítek založil a vedl elektronickou databázi SPACE 40 o všech umělých objektech, vyslaných lidmi do kosmu. V tisku, rozhlasu i televizi dokázal vždy velmi srozumitelně, výstižně a mnohdy vtipně popsat, co může start družice znamenat pro další výzkum vesmíru, jaký to přinese prospěch, případně také rizika.

PŘEČTĚTE SI ROZHOVOR S ANTONÍNEM VÍTKEM:


 Antonín Vítek se narodil 25. ledna 1940. Po absolvování Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy nastoupil do Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV. Věnoval se rovněž programování a informačním technologiím.

V sedmdesátých letech minulého století pracoval na programovém vybavení československé automatické pece pro pokusy v beztíži a na přípravě programů pro vyhodnocování experimentů prováděných na sovětských orbitálních stanicích Saljut-7 a Mir. Až do své smrti pracoval v Akademii věd České republiky.

 
Nejvýznamnějším dílem Antonína Vítka je elektronická  specializovaná databáze kosmonautiky SPACE 40, která vznikla v roce 1997 při příležitosti 40. výročí vypuštění první umělé družice Země. Antonín Vítek věnoval téměř denně několik hodin svého volného času doplňování a upřesňování údajů v encyklopedii, zajišťování a překládání aktuálních zpráv a publikování elektronických odkazů na původní zdroje informací.
 
Za činnost ve prospěch nejenom kosmonautiky dostal Antonín Vítek v roce 2008 Cenu Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy a techniky a v témže roce byla jeho jménem pojmenována planetka "30253 Vítek". Roku 2009 obdržel ocenění Littera Astronomica, které mu udělila Česká astronomická společnost.   

  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz