11. května 2012 15:17 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel architekt a urbanista Jiří Hrůza, bylo mu 86 let

Architekt a urbanista Jiří Hrůza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Architekt a urbanista Jiří Hrůza | foto: uzemneplany.sk

PRAHA Ve věku 86 let zemřel ve čtvrtek významný architekt, teoretik urbanismu a pedagog Jiří Hrůza. Byl hlavním projektantem územního plánu Prahy, věnoval se také urbanismu různých regionů Česka.

O úmrtí informovala Lenka Burgerová z Ústavu urbanismu Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze, kde Hrůza působil.

Přestože se Hrůza věnoval především urbanistické praxi, veřejnosti je známější jako teoretik urbanismu. Napsal publikace jako Budoucnost měst, Teorie města, Města utopistů a Město Praha. V nejbližší době vyjde v nakladatelství Academia jeho nová kniha Svět měst.

"Smrt zastihla Jiřího Hrůzu v plné síle a intenzivní práci, až do minulého týdne předával své bohaté odborné zkušenosti, entuziasmus a nadšení pro urbanismus českým i zahraničním studentům fakulty architektury," uvedla jeho asistentka Burgerová.

Jiří Hrůza

Hrůza se narodil 31. května 1925 v Praze. V hlavním městě pak dlouhodobě působil na Útvaru hlavního architekta. V 60. letech se podílel na územním plánu pražsko-středočeské aglomerace. Mezi léty 1971 až 1990 byl vedoucím projektantem územního plánu Prahy.

Architekt Hrůza působil také v zahraničí. V roce 1967 byl jednou z vedoucích osobností pražského Mezinárodního kongresu architektů (UIA). V roce 1968 přednášel na univerzitě v Detroitu v USA, v 70. letech minulého století vedl pro OSN závěrečné práce na rozvojovém plánu Srí Lanky.

Vídeňská univerzita mu v roce 1976 udělila Herderovu cenu za mezinárodní přínos k rozvoji teorie urbanismu. V roce 1994 se stal členem Rady starších Mezinárodní společnosti urbanistů ISoCaRP, mezi jejíž zakladatele patřil.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz