12. října 2017 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Arnošt Polák, jeden z posledních českých vojáků sloužících v RAF. Bylo mu 94 let

Arnošt Polák na snímku z října 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arnošt Polák na snímku z října 2010. | foto: ČTK

PRAHA Ve věku 94 let zemřel v Anglii Arnošt Polák, veterán druhé světové války a jeden z posledních Čechů sloužících v britské RAF. Na webu to uvedlo české velvyslanectví v Londýně. Na jeho úmrtí ve čtvrtek upozornil server Euro.cz. Poláka letos v létě prezident Miloš Zeman ocenil Medailí za statečnost. Válečný veterán zemřel 27. září.

„Plukovník Polák sloužil u 311. bombardovací perutě britského královského letectva RAF jako střelec a radiotelegrafista,“ uvedla česká ambasáda. Připomněla, že Polák byl nositelem mnoha vyznamenání a letos v červnu mu Zeman udělil státní vyznamenání. Poslední rozloučení s válečným veteránem se uskuteční 18. října v krematoriu v Leatherheadu.

Podle Eura.cz létal Polák v bombardérech Vickers Wellington, později v B-24 Liberator. Mezi úkoly jeho letky bylo hlídkování nad Atlantským oceánem a útoky na německé ponorky. Od roku 1946 žil Polák v Anglii.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz