8. března 2017 11:26 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel autor hitu Jožin z bažin Navrátil. Mládkovi ho ‚předal‘ v Interhotelu Moskva

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zdeněk Kňučík Navrátil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Kňučík Navrátil. | foto: repro Facebook

ZLÍN Na následky autonehody v pátek zemřel autor textu slavného Mládkova hitu Jožin z Bažin Zdeněk Kňučík Navrátil. O smrti legendy zlínského undergroundu informovala na sociální síti jeho rodina. Navrátil napsal mimo jiné text zlínské hokejové hymny Berany duc! a je autorem známé povídky Hoří horní heršpická hospoda.

Navrátil v posledních letech bojoval s cukrovkou. Po autonehodě, která se stala před měsícem, se jeho stav rapidně zhoršil a musel být hospitalizován v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Svůj nejslavnější hit napsal v roce 1976. Zprávu o jeho smrti přinesl ve středu server Novinky.cz.

„Jsem pozorovatel života, čerpám třeba ze situací v trolejbuse. A tak, protože mám v povaze i humor, vznikl i Jožin, plachý exhibicionista a neškodný úchyl, v určitých partiích nepřirozeně vyvinutý. Původně jsem ho umístil do bažin mezi Tlumačovem a Otrokovicemi,“ popsal v minulosti Navrátil historii textu pro Zlínský deník.

Text Jožina z bažin, napasovaný na zahraniční skladbu, jsme hrával hostům nočního baru v Interhotelu Moskva. „Jednou v roce 1976 tam na pozdní večeři zašel i Ivan Mládek s Ivo Pešákem. Náš tehdejší kapelník s Pešákem sloužil na vojně, tak jsme s nimi skončili u jednoho stolu. A já jim svou skladbu přerecitoval. Ivan Mládek si dělal poznámky a potom se mě zeptal, čeho se Jožin bojí. Tak jsem mu řekl, že práškovacích letadel, což byl snad impulz k jeho umístění do tehdy populárních Slušovic. No a potom jsem mu za použití strašidla v nějaké skladbě slíbil slivovici,“ vzpomínal Navrátil.

Tento příběh potvrdil Mládek v nedávném rozhovoru pro DVTV. „On mi řekl: ‚Když tu písničku složíš, o tomhle Jožinovi, a dostaneš ji do rádia, tak máš u mě demižon slivovice‘. A já jsem mu říkal, to nemůžu, to mně nevemou. Je to sice nepolitický, ale takovouhle čuňárnu, s tou nemám šanci, takže musím napsat úplně jinej příběh. Kdyby nebylo Zdeňka Navrátila, tak jsem to nikdy nenapsal. Takže teďka vozím slivovici já jemu,” řekl Mládek.

Jožin z bažin zaznamenal se stal v posledních letech hitem i v zahraničí. V Polsku se píseň proslavila poté, co jeden z uživatelů YouTube vystavil na tento web klip Józek z bagien s polskými titulky. Píseň následně dobyla tamní hitparády. Hrála se v rádiích, lidé si ji zpívali na ulici, písničku si stahovali do mobilních telefonů.

Následně se Jožin z bažin stal hitem i v Rusku. Skupina Murzilki International využila melodii pro břitký text, kterým si utahuje z ruského premiéra Vladimira Putina. Ruská předělávka parodovala to, jak Putin v době, kdy byl premiérem, demonstroval svou schopnost vyřešit osobně jakýkoliv problém a pomoci tak „prostému“ lidu překonat ekonomickou krizi.

Populární je melodie i v bývalé Jugoslávii, konkrétně v Srbsku, kde se v roce 2008 v silvestrovském programu místní televize objevila vlastní verze s textem o medvědovi, jemuž Děda Mráz přinese vytoužený medový dort.

Píseň si našla příznivce i v Itálii. Skladbu tam v roce 2010 vysílala některá italská rádia a místní zpěváci Gianni Morandi a Gigi D’Alessio ji v rádiu deejay.it ve svém programu My Deejay Gol prosazovali jako hymnu mistrovství světa ve fotbale.

, Lidovky.cz
  • 0Diskuse