6. srpna 2017 11:47, aktualizováno  12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel přírodovědec a autor kreslených vtipů Pavel Kantorek. Bylo mu 75 let

Pavel Kantorek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kantorek | foto: Dokument 13. komnata Pavla Kantorka

Ve věku 75 let zemřel český přírodovědec a kreslíř Pavel Kantorek. Serveru iDnes.cz to potvrdil jeho bratr Jan. Kantorek byl v Česku nejznámější pro své kreslené vtipy, které se často soustředily na populárněvědeckou a zvířecí tematiku s politickým podtextem. Kantorek se také zabýval teorií relativity a kosmologií.

„Dostala jsem zprávu, že ho ve čtvrtek našla policie v jeho bytě. Informovali mě, protože věděli, že se známe, a požádali mě, abych kontaktovala příbuzné,“ řekla serveru iDnes.cz Kantorkova známá Ilektra Almetidu.

Kantorek se proslavil jako skvělý kreslíř a humorista, svá díla publikoval zejména v časopisu Dikobraz. V srpnu 1968 emigroval do Kanady.

Kantorek získal obdiv a popularitu ještě v 60. letech. Již tehdy z jeho děl byl zřejmý jeho odpor vůči zkostnatělému a dusivému komunistickému režimu. Musel absolvovat rok nucených prací, aby byl přijat na vysokou školu. Následně studoval fyzikální vědu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Se školou měl být hotový v roce 1968: namísto toho emigroval do Kanady.

Jeho kresby byly v Československu následně zakázány, přesto se šířily pomocí disidentských časopisů. „Těch vtipů bylo několik tisíc. Od 70. let vycházely ve Švýcarsku, v Německu, v Kanadě a po listopadu se opět objevily i tady,“ říkal humorista.

V Kanadě získal doktorát z fyziky a stal se uznávaným odborníkem, který vyučoval na Ryersonově Univerzitě v Torontu. Přednášel o kosmologii a teoriích elektromagnetických polí a relativity. Roli humoristy a vědce úspěšně propojil: „Vědec musí mít smysl pro humor a naopak - humorista by měl znát logiku,“ řekl před lety.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz