Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel brněnský pěvec Pavel Kamas, držitel ceny Thálie

Sólista Pavel Kamas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sólista Pavel Kamas. | foto: ND BRNO

BRNO Po dlouhé nemoci zemřel v pondělí pěvec Pavel Kamas, dlouholetý sólista Národního divadla Brno a držitel ceny Thálie. Bylo mu 73 let. Svým rolím vždy propůjčoval celou svou uměleckou osobnost, zkušenosti, emoce i talent, uvedli v tiskové zprávě jeho kolegové z Národního divadla Brno.

Kamas se narodil 7. prosince 1947 v Olomouci, po studiích operního zpěvu na brněské akademii nastoupil nejprve do Slezského divadla v Opavě. V roce 1978 pak přešel do brněnské opery, se kterou zůstal spojený po zbytek umělecké dráhy.

Ztvárnil desítky rolí českého, ruského a italského, zejména verdiovského repertoáru. Zpíval téměř všechny postavy hrdinného barytonového oboru. K významným Kamasovým rolím patří Jago z Othella, hrabě Luna z Trubadúra, titulní role z Macbetha i Nabucca, baron Scarpia v Tosce, Figaro v Lazebníku sevillském nebo Escamillo v Carmen.

Kamas pravidelně hostoval ve Státní opeře i Národním divadle v Praze, ale také na dalších českých scénách a v zahraničí, například v Záhřebu. Cenu Thálie za rok 2002 získal za roli Franka v díle Ericha Wolfganga Korngolda Mrtvé město, kterou nastudoval na domovské scéně v Brně.

„Je pěvcem zvučného hlasu, který mezi českými pěvci vyniká především dokonalým ztvárňováním verdiovských postav, kde se kromě ohebné pružnosti hlasu dovede docílit potřebnou kovovou průraznost a smysl pro dramatická bria s efektním zakončením,“ uvádí o Kamasovi Český hudební slovník osob a institucí.

Podle tiskové zprávy oceňovali kolegové na Kamasovi také jeho lidskou poctivost, laskavost a vlídnou noblesu. Své pěvecké zkušenosti předával jako pedagog.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Jaroslav Svěcený (vpravo) s Michalem Dvořákem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Jaroslav Svěcený (vpravo) s Michalem Dvořákem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Jaroslav Svěcený (vpravo) s Michalem Dvořákem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....