4. května 2013 11:25, aktualizováno  12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel bubeník Olympiku Peroutka, kapela zrušila koncerty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
 Kapela Olympic v roce 2008 (zleva) Milan Peroutka, Jiří Valenta, Petr Janda, Milan Broum | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapela Olympic v roce 2008 (zleva) Milan Peroutka, Jiří Valenta, Petr Janda, Milan Broum | foto: ČTK

KARLOVY VARY V noci na dnešek náhle zemřel bubeník skupiny Olympic Milan Peroutka (49). V pátek večer odehrál koncert se skupinou v Karlových Varech a dnes ráno ho našla rodina na zahradě jeho domu v Praze mrtvého, řekla manažerka skupiny Gabriela Šimonová s tím, že rodina se k celé události zatím nebude vyjadřovat.

V pátek v Karlových Varech bylo Peroutkovi přezdívanému "Ferda" údajně špatně. "Prošel se a byl v pořádku," podotkla Šimonová.

Ve skupině Olympic Peroutka působil od roku 1986. "Jsem zdrcen, zemřel mi kamarád a úžasný člověk. Včera jsme hráli v Karlových Varech a dnes tu není," reagoval na zprávu o úmrtí člena své skupiny její kapelník Petr Janda. Skupina zrušila dva nejbližší koncerty, které se měly odehrát 7. a 8. května v pražské Malostranské besedě. Karlovarský koncert se konal v rámci turné k 50. výročí vzniku legendární české skupiny.

"Sedím a brečím. Nemohu uvěřit, že mi zemřel kamarád, se kterým jsem prožil veliký kus života. Jsem v šoku," sdělil klávesák Olympiku Jiří Valenta.

Peroutka přišel do Olympiku v polovině 80. let, kdy nahradil Petra Hejduka, který kapelu opustil kvůli vzájemným neshodám. Jandova skupina tehdy vyhlásila na obsazení bicích konkurz, který někdejší bubeník Společnosti Leška Semelky nebo OK Bandu vyhrál. Peroutka, který nastoupil v roce 1986, přinesl na svou dobu ostrý, tvrdý zvuk bicích, který Olympic "alespoň na dohled přiblížil k módní vlně metalu".

Kapela Olympic.

Kapela Olympic.

"Olympic mi určitě dal hodně hudebních, ale i životních zkušeností. A vzal? Šestnáct let života - ale ničeho nelituji," svěřil se Peroutka na oficiálních stránkách kapely Olympic.

Muzikant, narozený 19. ledna 1964 a přezdívaný Ferda, se od té doby podílel na všech deskách skupiny. V 90. letech hrál také s Janem Kalouskem, Jankem Ledeckým nebo Marcelou Březinovou. Od roku 1995 působil i v ASPM (Amatérském sdružení profesionálních muzikantů) Jana Spáleného.

"Byl pro mne vždycky ztělesněním nejen talentovaného a muzice opravdu oddaného bubeníka, ale také člověka, kterému se říká pohodář. On byl sluníčko: kdykoliv a kdekoliv jsem ho potkal, zářil úsměvem. Takových je málo... Když jsem s ním v roce 2002 dělal rozhovor do knihy Vzpomínky plíživé aneb Jasná zpráva o Olympiku, při otázce, co mu Olympic vzal, Ferda se pro něj typicky pousmál a odpověděl, že 16 let života, ale že ničeho nelituje. Nakonec mu tahle skupina vzala 27 let života a jak ho znám, určitě nelitoval do poslední chvíle," řekl hudební publicista Petr Korál.

Podle publicisty Jaroslava Špuláka je smrt Peroutky pro Olympic velká tragédie, kariéru skupiny to však natrvalo nezakončí. "Milan byl opěrný bod Olympiku, z mého pohledu velmi vlídný člověk se smyslem pro humor a především vynikající muzikant. Myslím si, že Olympic svou činnost na nějaký čas utlumí, ale časem bude pokračovat s jiným bubeníkem dál," řekl Špulák.

Karlovarský koncert se konal v rámci turné k 50. výročí vzniku legendární české skupiny. "Koncert odehrála kapela bez problémů. I s přídavky. Hráli celkem asi dvě a čtvrt hodiny. Na nikom nebylo znát, že by měl nějaké problémy a atmosféra byla výborná," řekl ředitel karlovarské KV Arény Roman Maleček. "Prý po se po koncertě Peroutkovi nechtělo na autogramiádu, ale nakonec přišel. Nic na něm znát nebylo," popsal atmosféru posledního koncertu Peroutky Mleček.

Během pěti dekád prošli Olympikem čtyři bubeníci, jediný z nich, František Ringo Čech, ale ještě žije. Právě Čech byl prvním, kdo v kapele bubny hrál, odešel ale už po dvou letech v roce 1965. Následujících šest let v kapele bubnoval Jan Antonín Pacák (zemřel v roce 2007) a po něm přišel Hejduk, který předtím hrál v Golden Kids. Peroutkův předchůdce zůstal u muziky ještě nějakou dobu po odchodu z Olympiku, koncem 80. let ale začal pracovat u záchranky. Zemřel v květnu 1995 na rakovinu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz