1. června 2017 18:17 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel bulharský fotbalový sudí, který neodmával Maradonovu ‚boží ruku‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Bývalý argentinský fotbalista a bývalý trenér argentinské fotbalové reprezentace Diego Armando Maradona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý argentinský fotbalista a bývalý trenér argentinské fotbalové reprezentace Diego Armando Maradona. | foto: Reuters

SOFIA V 80 letech zemřel bývalý bulharský fotbalový rozhodčí Bogdan Dočev, který na mistrovství světa v roce 1986 neodmával „boží ruku“ Diega Maradony. Později si stěžoval, že mu argentinská hvězda zničila život. O Dočevové úmrtí ve čtvrtek informoval bulharský fotbalový svaz.

Ve čtvrtfinále světového šampionátu v Mexiku se Maradona zapsal do fotbalové historie dvěma slavnými góly. O vítězství 2:1 nad Anglií rozhodl úžasným sólem, předtím ale dal svou první branku v zápasu ve vzdušeném souboj s gólmanem Peterem Shiltonem rukou. Tuniský rozhodčí Ali bin Násir ji navzdory pochybnostem uznal, protože Dočev nezvedl praporek. Později se neshodli v tom, čí to byla chyba.

„Měl jsem hned dojem, že bylo něco špatně, ale tehdy FIFA nedovolovala asistentům diskutovat o výrocích s hlavním rozhodčím,“ uvedl Dočev před pár lety. „Kdyby FIFA nasadila na tak důležitý zápas evropského rozhodčího, tak by první Maradonův gól uznán nebyl,“ mínil.


Bin Násir tvrdil, že čekal, že mu Dočev naznačí, co se stalo, ale žádný signál o hře rukou nepřišel. „Instrukce, které jsme dostali od FIFA před zápasem, byly jasné. Když bude kolega v lepší pozici než já, měl jsem respektovat jeho pohled,“ uvedl Tunisan.

Dočev, který prožil ve fotbale i hráčskou kariéru a dvakrát nastoupil za bulharskou reprezentaci, si stěžoval, že mu Maradona zkazil rozhodcovskou dráhu i život. „Byl to skvělý fotbalista, ale malý člověk. Malý vzrůstem i osobností,“ uvedl někdejší sudí, který působil i na mistrovství světa v roce 1982 a řídil desítky utkání v evropských pohárech. Jako hlavní sudí pískal i první zápas finále Poháru UEFA v roce 1983 mezi Anderlechtem a Benficou.

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz