7. listopadu 2016 12:43, aktualizováno  14:24 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel bývalý advokát Altner, který na ČSSD vysoudil 334 milionů

Zdeněk Altner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Altner | foto: Lidové noviny

Po dlouhé a těžké nemoci zemřel bývalý advokát Zdeněk Altner, který na ČSSD vysoudil 337 milionů korun. LN to sdělil Altnerův advokát Václav Veselý s tím, že rodina nebude skon komentovat.

Devětašedesátiletý Altner na konci března vyhrál letitý soudní proces se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun.

Sociální demokraté proti rozsudku podali dovolání, kterým se aktuálně zabývá Nejvyšší soud. Obecně platí, že procesním nástupcem zemřelého účastníka řízení jsou jeho dědici. Podle jeho syna, advokáta Patrika Altnera, je však zatím předčasné mluvit o tom, jaké budou další kroky dědiců ve sporu s ČSSD. „Jen jsme moc smutní, že se otec žádného plnění nedočkal a jsem moc vděčný odvaze a nezávislosti městského soudu v Praze, že o jeho nároku spravedlivě rozhodl,“ sdělil Altner serveru Lidovky.cz.

Veselý zatím neví, jak budou spory dále pokračovat. „Já jsem v situaci, kdy už vlastně od pana Altnera nemám pověření. Mně to oznámila ráno rodina a požádala mě, abych to sdělil médiím,“ řekl k úmrtí klienta.

Další soudní spory

Altner byl v době rozsudku o odměny za právní služby v seznamu hledaných osob, stíhán byl kvůli zpronevěře více než 800 tisíc korun. Trestní kauzu, v níž právníkovi hrozilo dva až osm let vězení, už Obvodní soud pro Prahu 10 nestihl projednat v hlavním líčení - Altner se opakovaně omluvil ze zdravotních důvodů a soud čekal na vyhotovení posudku o jeho stavu.

„Obecně mohu sdělit, že jestliže obžalovaný zemře, je trestní stíhání zastaveno. K rozhodnutí soudu je nutná zpráva z centrální evidence obyvatel, respektive úmrtní list,“ uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Libuše Jungová. Po zastavení stíhání už soud nerozhoduje o nároku poškozených.

V současnosti běží i spor notáře Václava Halbicha s ČSSD a firmou Alba o zaplacení 17 milionů korun, rozsudek byl měl padnout v úterý. Halbich tvrdí, že s Altnerem na případu Lidového domu spolupracoval. Altner, který ve sporu vystupoval jako svědek, notářovy zásluhy bagatelizoval.

Smlouva se Zemanem

Altner pracoval jako podnikový právník, později se věnoval advokacii. Od roku 1997 zastupoval ČSSD ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Mandátní smlouvu o zastupování s Altnerem dojednal Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda strany Miloš Zeman s tím, že v případě úspěchu ve věci mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu.

ČSSD kondolovala Altnerově rodině:

Spor pro ČSSD skončil v roce 2000 úspěchem. Sociální demokraté tvrdí, že Altnerovi zaplatili téměř 17 milionů, ale právník chtěl zaplatit další mnohamilionové částky.

Na konci roku 2000 proto podal žalobu, soudy spor pravomocně ukončily letos v březnu. Městský soud v Praze rozhodl, že ČSSD musí svému bývalému advokátovi zaplati 337 milionů korun. Největší část sumy tvoří smluvní pokuta, která za 16 let trvání sporu zvýšila dlužnou částku z 18,5 milionu o dalších více než 300 milionů korun.

Strana podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který v červnu rozhodl o odkladu vykonatelnosti. Sociální demokracie tedy zatím Altnerovi platit nemusela.

Kvůli sporům s ČSSD čelil Altner trestním oznámením a stížnosti u České advokátní komory. V lednu 2011 byl po kárném řízení vyškrtnut ze seznamu advokátů.

Altnera proslavil hlavně spor s ČSSD, jako advokát měl potíže

Vizitka právníka Zdeňka Altnera

  • V 90. letech byl téměř šest let správcem zkrachovalého podniku OSAN (bývalý obchodní podnik se stroji a nářadím), v roce 2000 jej konkurzní soudce na nátlak věřitelů odvolal. Podle tisku si věřitelé stěžovali, že místo toho, aby platil jim, vedl nesmyslné spory, za které spřízněným advokátům zaplatil přes 100 milionů korun. Jako správce OSAN Altner údajně podal 30 tisíc žalob na různé, i nepatrné pohledávky.
  • List Deník v roce 2007 napsal, že těsně předtím, než jej soud odvolal, Altner většinu pohledávek prodal za milion korun slovenské firmě Ecomedia. Ta vzápětí všechny žaloby stáhla a požádala o vrácení soudních poplatků a podle listu tak dostala deset milionů korun. Podle dostupných informací soud v minulosti rozhodl, že Altner musí OSAN vrátit pět milionů korun. Server Aktuálně.cz před třemi týdny napsal, že Altner OSAN nesmyslnými žalobami připravil zhruba o 150 milionů korun.
  • Podle médií měl Altner jako správce OSAN úzké vazby na pozdějšího místopředsedu ČSSD a ministra financí Iva Svobodu a jeho spolupracovnicí Barborou Snopkovou (oba byli později v jiné kauze odsouzeni k několikaletému vězení), kterým zprostředkovaně zadal výnosnou zakázku spojenou s OSAN.
  • Od roku 1997 Altner zastupoval ČSSD ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Mandátní smlouvu o zastupování s Altnerem dojednal Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman (později ke smlouvě údajně přistoupili právníci Zdeněk Hájek a Václav Halbich). Altner (se společníky) vyhrál pro ČSSD spor se státem v roce 2000 a od té doby se se sociální demokracií pře o odměnu za vykonané služby - na konci letošního března pravomocně na straně vysoudil přes 337 milionů korun.
  • ČSSD Altnerovi nezaplatila a oznámila, že hodlá uspokojovat jen Altnerovy věřitele, kteří se jí přihlásili. Sociální demokraté také proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli také odklad vykonatelnosti. Nejvyšší soud (NS) v červnu straně vyhověl a ČSSD tak zatím platit nemusí. Rozhodnutí ve věci samé ale u NS dosud nepadlo. Proti odkladu vykonatelnosti podal Altner ústavní stížnost.
  • Kvůli sporům s ČSSD Altner čelil trestním oznámením a stížnosti u České advokátní komory (ČAK). V lednu 2011 byl po kárném řízení vyškrtnut ze seznamu advokátů. Advokátní komora Altnera vyškrtla pro porušení povinnosti mlčenlivosti (medializoval spor s ČSSD a zveřejňoval informace, které se při jejím zastupování dozvěděl).
  • Kromě kárných žalob spjatých se službami pro ČSSD vedla ČAK s Altnerem dvě kárná řízení související s jeho činností konkurzního správce společnosti OSAN (v jedné byl zproštěn žaloby, v druhé bylo kárné řízení zastaveno).
  • Na podzim 2013 byl Altner zatčen v Německu na základě evropského zatýkacího rozkazu, který vydaly slovenské orgány. Později jej Německo vydalo ke stíhání na Slovensko, kde čelil stíhání z maření konkurzního řízení. Podle tisku jako konkurzní správce jedné z firem neodevzdal všechny doklady konkurzního řízení. Bratislavský soud na něj vzápětí uvalil vazbu, z níž byl Altner později propuštěn.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky