27. srpna 2009 17:48 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel bývalý předseda svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín

Jakub Čermín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Čermín | foto: ČTK

PRAHA Bývalý předseda Českého svazu bojovníků za svobodu(ČSBS) Jakub Čermín dnes po dlouhé těžké nemoci zemřel. Novinářům to oznámila dcera. Čermínovi bylo 92 let.

Narodil se 2. května 1917 v Týně nad Vltavou. V roce 1937 se zapsal na práva na Univerzitě Karlově a začal se veřejně angažovat. V listopadu 1939 byl spolu s dalšími studenty z Švehlovy koleje odvezen do koncentračního tábora Sachsenhausen - Oranienburg u Berlína. Vrátil se v lednu 1942 a začal pracovat v Zeměměřičském úřadu v Praze. Zapojil se také do studentského hnutí odporu.

Po válce dokončil studium práv a stal se vrchním komisařem politické správy. Zastával i funkci generálního tajemníka Svazu osvobozených politických vězňů a pozůstalých, kde se seznámil s Miladou Horákovou. V únoru 1948 jej propustili ze zaměstnání a v březnu 1952 byl pro údajnou ilegální spolupráci s Horákovou zatčen. Za velezradu byl ve zmanipulovaném procesu odsouzen na šest let. Během věznění zahynula za podivných okolností jeho první manželka.

V prosinci 1957 jej sice propustili z vězení, deset let ale mohl pracovat jen jako pomocný dělník. Až v roce 1968 byl rehabilitován.

Poté nastoupil jako ekonom do Zdravotnického nakladatelství a v roce 1972 odešel do důchodu. Dále však pracoval jako podnikový právník.

V roce 1990 se stal členem ČSBS, později byl místopředsedou a v září 1991 byl zvolen předsedou svazu. Jeho odchod z funkce provázely spory s některými představiteli jednotlivých sdružení svazu.

Čermín je autorem asi dvou stovek článků a je nositelem několika
vyznamenání. V roce 1946 byl například vyznamenán Československým válečným křížem z roku 1939, v roce 1996 obdržel z rukou tehdejšího prezidenta Václava Havla u příležitosti 28. října Řád T. G. Masaryka.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!