Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel bývalý redaktor Rádia svobodná Evropa a velvyslanec Richard Belcredi

Richard Belcredi (vlevo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Belcredi (vlevo) | foto: Lidové noviny

PROSTĚJOV V prostějovské nemocnici před Vánoci zemřel bývalý redaktor Rádia Svobodná Evropa Richard Belcredi. Bylo mu 89 let. Potomek starého šlechtického rodu žil v Brodku u Prostějova, kde restituoval zámek. V poslední době měl zdravotní potíže. Informaci o úmrtí potvrdil jeho synovec Ludvík Belcredi.

V kostele v Brodku u Prostějova se podle webu farnosti 2. ledna ve 13:00 uskuteční zádušní mše za zemřelého. Pohřeb bude mít Belcredi později v Rakousku.

Belcredi se narodil v roce 1926 v Brně-Líšni, kde rodina vlastnila zámek s hospodářstvím. V roce 1949 emigroval. V mnichovské redakci Svobodné Evropy pracoval 30 let. Později byl jednatelem společenství Opus bonum, které organizovalo proslulé emigrantské semináře ve Frankenu.

Společně s Pavlem Tigridem a dalšími lidmi také pomáhal pašovat zakázanou literaturu do nesvobodných zemí. Vždy se tak stavěl proti komunistické totalitě. „Ta bestialita, ta surovost, ten způsob, jak oni krutě zacházeli s odpůrci v domnění, že oni připravují nějaký lepší život. Není to pravda. To vedení si připravovalo lepší život pro sebe, a ne pro ty ostatní,“ řekl Belcredi v rozhovoru v projektu Paměť národa.

Po roce 1989 se vrátil do Československa. V roce 1994 přijal na čtyři roky post velvyslance ve Švýcarsku. Poté znovu pečoval o zámek v Brodku a podílel se na kulturním životě obce. V roce 1998 dostal Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Prezident Miloš Zeman na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Prezident Miloš Zeman na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Prezident Miloš Zeman na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!