31. ledna 2015 14:24 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel chemik Djerassi. Jeho výzkum vedl k antikoncepční pilulce

Ve věku 91 let zemřel v noci na sobotu ve Vídni Carl Djerassi, uznávaný badatel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve věku 91 let zemřel v noci na sobotu ve Vídni Carl Djerassi, uznávaný badatel... | foto: Wikipedia (Douglas A. Lockard)

VÍDEŇ Ve věku 91 let zemřel v noci na sobotu ve Vídni Carl Djerassi, uznávaný badatel v chemii, který významně přispěl k vývoji antikoncepční pilulky. Známý byl také jako spisovatel a dramatik.

Djerassi zahájil vědeckou kariéru ve Spojených státech, kde v roce 1938 našel jakožto rakouský Žid útočiště před německými nacisty. Zabýval se výzkumem i výrobou steroidních hormonů a antikoncepčních prostředků.

Právě v roce 1951 se mu podařilo provést syntézu progesteronu, hormonu schopném regulovat menstruační období u žen. Na základě tohoto objevu pak mohli farmakologové vyrobit první kontracepční pilulku podávanou ústně.

Djerassi se rovněž věnoval psaní románů, básní a dramatických děl. Byl i velkým sběratelem umění. Narodil se v roce 1923 bulharskému otci a rakouské matce.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz