Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Christopher Tolkien. Věrný obránce otcova díla jeho knihy i vydával

Christopher Tolkien, syn autora knih ze Středozemě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Christopher Tolkien, syn autora knih ze Středozemě. | foto: The Tolkien Society

PAŘÍŽ/LONDÝN Ve věku 95 let zemřel Christopher Tolkien. Syn J. R. R. Tolkiena se staral o otcův odkaz a vydával dosud nevydané otcovy spisy. Díky němu si mohli diváci přečíst například Silmarillion, Pád Gondolinu nebo Dějiny Středozemě.

J. R. R. Tolkien zemřel v roce 1973 a zanechal za sebou štosy popsaných papírů. Christopher Tolkien věděl, že je na něm, aby jejich obsah dostal do světa. Kromě neúnavné editace a vydávání otcových děl byl i autorem známé mapy Středozemě, která začala zdobit knižní vydání Pána prstenů během padesátých let minulého století. 

Christopher byl také známým odpůrcem filmového zpracování Pána prstenů od režiséra Petera Jacksona. Myslel si, že knihu filmaři „vykuchali“. Když se společnosti Amazon podařilo koupit práva na seriál ze světa Pána prstenů, přál si, aby s ním Peter Jackson neměl nic společného.  

Informace o Tolkienovu skonu přišla k fanouškům skrze sociální sítě. „Vyjadřujeme nejhlubší soustrast Baillie, Simonovi, Adamovi, Rachel a celé rodině,“ napsala na svůj Twitter Tolkienova společnost, nezisková organizace propagující dílo J. R. R. Tolkiena. 

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.