23. srpna 2018 14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel dramaturg Jiří Blažek. Podílel se i na komedii století S tebou mě baví svět

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ve věku 86 let zemřel filmový dramaturg a scenárista Jiří Blažek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve věku 86 let zemřel filmový dramaturg a scenárista Jiří Blažek. | foto: ČTK

PRAHA Ve středu zemřel ve věku 86 let filmový dramaturg a scenárista Jiří Blažek. Pod jeho dramaturgickým vedením vznikly třeba filmy S tebou mě baví svět, Fešák Hubert, Sestřičky, Smrt krásných srnců či Šašek a královna. Ve čtvrtek o tom informovala agentura DILIA, ve které byl Blažek členem dozorčí rady.

Jako scenárista je Blažek podepsán pod životopisným filmem o skladateli Leoši Janáčkovi Lev s bílou hřívou nebo komedií Láska neláskavá. Je spoluautorem scénáře Menzelovy filmové adaptace Vančurova románu Konec starých časů, napsal čtyřdílný televizní film Legenda o živých mrtvých. S režisérem Zdenkem Sirovým se podílel na scénáři jeho filmu Chlapec a srna, který získal v roce 1961 na mezinárodním festivalu dětských filmů v Benátkách cenu San Giorgio za nejlepší film roku pro mládež.

Jako aktivní umělec působil až do konce života

Blažek se narodil 16. prosince 1931 v Brně, absolvoval pražskou FAMU. Působil jako dramaturg a scenárista na volné noze a v 60. letech také jako šéfdramaturg Filmového studia Gottwaldov. V následujícím desetiletí byl uměleckým ředitelem, dramaturgem a scenáristou České televize Brno.

V 80. letech Blažek pracoval jako scenárista Filmového studia Barrandov. Po revoluci v roce 1989 byl externím profesorem dramaturgie a scenáristiky na FAMU, uměleckým ředitelem Filmového studia Zlín a vedl také Filmové studio Barrandov.

Umělecky aktivní zůstával Jiří Blažek podle agentury DILIA až do konce svého života. V poslední době dramaturgicky spolupracoval na filmech Fotograf režisérky Ireny Pavláskové, Špunti na vodě Jiřího Chlumského či na debutu Sofie Šustkové Do větru, který měl premiéru letos v dubnu.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz