11. května 2011 9:53 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Erik Pardus, četník z humoresek

Brněnský herec Erik Pardus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnský herec Erik Pardus | foto: ČTK

BRNO Po těžké nemoci v úterý zemřel brněnský herec Erik Pardus, držitel cen Thálie i Alfréda Radoka. Bylo mu 54 let. Hereckou kariéru spojil s Městským divadlem Brno. Oznámil to ředitel divadla Stanislav Moša. Parduse znají také televizní diváci. Objevil se například v roli strážmistra Zahálky v Četnických humoreskách.

Podle Moši Pardus zásadním způsobem profiloval charakter a tvář divadla. "Vždy nás fascinoval absolutním ztotožněním se svými postavami v rolích dramatických a díky svému zázračnému intelektu nás ohromoval, šokoval a rozradostňoval v komediálních postavách. Darem rozesmát své obecenstvo i své kolegy vynikal nad ostatní," řekl Moša.

Erik Pardus jako strážmistr Záhálka z Četnických humoresek

Pardus začínal spíše u komediálních rolí, s věkem a zkušenostmi pak přicházely i vážnější úlohy, například Jago v Shakespearově Othellovi. Největší úspěchy sklidil na jevišti svého domovského divadla v titulní roli hry Smrt Pavla I. od Dmitrije Merežkovského. Díky strhujícímu podání ruského cara dostal obě prestižní herecké ceny za rok 2007.

"Je lepší směřovat od komediálních rolí k vážnějším, charakterním postavám než naopak. Zkušenosti se zúročí a na jevišti to pak přichází spontánně, alespoň u mě. Nejsem žádný teoretik, ale spíš senzitivní typ, který se na jevišti rozpláče, když to cítí, a ne proto, že to má připravené," řekl Pardus v roce 2008 v jednom z rozhovorů po získání Thálie.

Erik Pardus jako strážmistr Záhálka z Četnických humoresek


Rodák z Uherského Hradiště nastoupil do Městského divadla Brno v roce 1982, hned po studiích na Janáčkově akademii múzických umění. Kromě Smrti Pavla I. kritici v posledních letech ocenili například jeho výkon v roli židovského herce Arthura Kirsche v dramatu Felixe Mitterera V jámě lvové.

Role mu vynesla Cenu Českého divadla a cenu diváků Městského divadla Brno pro nejpopulárnějšího herce. Na repertoáru měl dosud jedenáctku rolí, například Francoise v Blbci k večeři, hospodského v Šumaři na střeše a Manuela v komedii Vrátila se jednou v noci. Poslední nastudovanou rolí zůstane barman Sanchez v Měsíčním kameni.

Erik Pardus jako strážmistr Záhálka z Četnických humoresek

Pardusova filmová a televizní dráha začala už na sklonku 60. let, kdy se objevoval v dětských rolích. Později hrál v televizních pohádkách a seriálech z brněnského studia České televize. Kromě Četnických humoresek se jeho tvář objevila třeba v seriálech Černí baroni, Konec velkých prázdnin a naposledy Okno do hřbitova.

Brněnská divadelní obec již letos přišla o Ladislava Lakomého. Zemřel také Karel Janský, který strávil v Městském divadle 45 sezon. Lakomý i Pardus rovněž hráli v televizních Četnických humoreskách. V Pardusovi předčasně odchází další významný herec, jehož si oblíbili diváci stejně jako kritici a odborníci.

ČTK, Lidovky.cz