17. července 2017 7:55 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel režisér George Romero, otec ‚oživlých mrtvol‘. Natočil první horor s krvelačnými zombiemi

Romerovi se podařilo proslavit se již svým debutem Noc oživlých mrtvol.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romerovi se podařilo proslavit se již svým debutem Noc oživlých mrtvol.... | foto: ČTK

LOS ANGELES Ve věku 77 let zemřel americký režisér a mistr hororu George Romero, kterého proslavil už jeho režijní debut z roku 1968 Noc oživlých mrtvol. Tímto přelomovým a dnes už kultovním černobílým snímkem Romero do hororového žánru vnesl postavy tajemných zombie a inspiroval jím celou řadu následovníků.

Romero zemřel v neděli „pokojně“ ve spánku, sdělil agentuře DPA filmařův manažer Chris Roe. Romero podle něj trpěl rakovinou plic.

George Romero je považován za otce zombie filmů. Natočil na tucet hororů (Creepshow, Dvě ďábelské oči) a svůj poslední snímek, Survival of the Dead, představil v roce 2009 na filmovém festivalu v Benátkách. Svůj první celovečerní film však podle mnoha kritiků i diváků už nikdy nepřekonal.

Na jeho úmrtí už reagovalo několik osobností, jako například spisovatel Stephen King, jehož knihu Druhé já převedl Romero na filmové plátno v roce 1993. King Romera označil za oblíbeného spolupracovníka. „Nikdo druhý už nebude jako ty,“ citovala Kinga agentura AP.

Trailer ke kultovními snímku Noc oživlých mrtvol z roku 1968.

ČTK
P. Holecek Tak ted uz vi... 9:59 17.7.2017

Najdete na Lidovky.cz