1. září 2017 23:14, aktualizováno  23:58 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel představitel majora Zemana, herec Vladimír Brabec. Bylo mu 83 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 116Diskuse
Major Zeman v podání Vladimíra Brabce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Major Zeman v podání Vladimíra Brabce. | foto: Reprofoto

Praha V pátek večer zemřel představitel seriálového majora Zemana Vladimír Brabec. Bylo mu 83 let. O skonu informovala na sociálních sítích Brabcova vnučka, malířka Léna Brauner.

„1.9.2017 večer ukončil svou životní pouť Vladimír Brabec. Vzpomeňte si na společně prožité chvíle. Popřejte svobodu a mír jeho duši. Děkujeme všem, kteří v posledních letech pomohli svou přítomností nebo myšlenkou. Rodina Brabcova,“ stojí ve stručném oznámení na Facebooku a Instagramu Lény Brauner, které doprovází archivní fotografie Brabce z jeviště.

Brabec zemřel v podvečer v sanatoriu Na Pleši. „Zemřel stářím v rodinném kruhu,“ uvedla dále vnučka.

Brabec se dlouhodobě potýkal se zdravotními problémy, první infarkt jej postihl v roce 1975 během představení Cyrana v Národním divadle, kde působil od roku 1959.

Destíky filmových i divadelních postav

Byl uznávaným divadelním i filmovým hercem, za svůj život ztvárnil desítky postav, v jeho herecké knížce jen v Národním divadle je 75 rolí. Na filmovém plátně a televizní obrazovce jich ztvárnil dvojnásobek.

Tou nejpopulárnější a zároveň pro něj osudovou byla titulní úloha v kontroverzním ideologicky exponovaném normalizačním seriálu 30 případů majora Zemana z první poloviny 70. let, který falšoval dějiny a manipuloval událostmi. Dodnes se vysílá, má odpůrce, ale i svůj fanklub a účinkovala v něm spousta dalších předních herců.

‚Nechtěli mě vyndat ze zemanovského šuplíku‘

„Prvních deset dílů byly obyčejné detektivky, pak teprve následovaly ty další a já přestal být Vladimírem Brabcem. Režiséři mě neobsazovali a nechtěli vyndat z toho zemanovského šuplíku. Na začátku jsme netušili, do čeho jdeme - a pak z toho nešlo utéct,“ komentoval Brabec své účinkování v seriálu před lety ve své televizní 13. komnatě.

Vladimír Brabec se narodil 15. května 1934 a od dětství tíhl k divadlu. Už jako dvanáctiletý hrál v divadle pro mládež v dnešním Paláci Akropolis, v roce 1953 absolvoval DAMU u Miloše Nedbala, Otomara Krejči a Radovana Lukavského. Působil v Mostě a od roku 1959 v Národním divadle.

Vladimír Brabec a Luděk Munzar
Setkání v roce 2012 (zleva nahoře): Ladislav Trojan, Vladimír Brabec, Ilja...

Na volné noze byl přes 20 let. Úspěchy měl například ve své „další kariéře“ v Hudebním divadle Karlín v muzikálech My Fair Lady, Někdo to rád horké, Zvonokosy nebo Anděl s ďáblem v těle. V roce 2001 dokonce získal za roli homosexuálního kabaretiéra Toddyho v muzikálu Viktor - Viktorie nominaci na prestižní Thálii.

Brabec se také rád věnoval dabingu. Svým hlasem doplnil například výkony Marcella Mastroianiho, Seana Conneryho, Jacka Lemmona, Gregoryho Pecka, Marlonda Branda či Anthonyho Hopkinse. Jeho hlasem hovoří třeba v seriálu M*A*S*H Sherman T. Potter.

Lidovky.cz, ČTK
  • 116Diskuse

Najdete na Lidovky.cz