6. února 2019 20:03 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel hudební producent Young. Před téměř 60 lety uspořádal první velký koncert Dylana

Hudební producent Israel Goodman Young. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudební producent Israel Goodman Young. | foto: Wikimedia/LZ6387

Stockholm Ve Švédsku zemřel hudební producent Israel Goodman Young, známý jako „Izzy“ Young, který v roce 1961 produkoval první koncert Boba Dylana v New Yorku. Young skonal v pondělí ve věku 90 let ve svém stockholmském bytě, sdělila ve středu podle agentury AP jeho dcera.

Young byl známý především tím, že po celý život podporoval folkové hudebníky. Než se v roce 1973 přestěhoval do švédské metropole, řídil v New Yorku folkový hudební obchod, jenž se staral o řadu umělců. Pravidelným návštěvníkem obchodu Folklor Center, založeného Youngem v Greenwich Village v roce 1957, byl i Bob Dylan, který toto místo označil za „citadelu americké folkové hudby“.

Young měl cit pro hledání talentů. Jeho obchodem prošla řada folkových umělců a někteří z nich tam i vystupovali. Producent mimo jiné zorganizoval první velký koncert Dylana. Konal se 4. listopadu 1961 v Carnegie Chapter Hall, malém místě spojeném se slavnou newyorskou síní Carnegie Hall.

Svůj Folklor Center Young otevřel znovu po svém přestěhování ve Stockholmu. Zavřel ho až loni v listopadu kvůli svému věku, sdělila podle AP jeho dcera Philomena Grandinová.

ČTK

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.