Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
9. srpna 2017 15:40, aktualizováno  18:11 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel slovenský hudebník a skladatel Marián Varga

Marián Varga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marián Varga | foto: archiv LN - Jindřich Mynařík

Ve věku 70 let ve středu zemřel hudebník, skladatel a jedna z největších osobností slovenské kultury Marián Varga.

Marian Varga měl dlouhodobé zdravotní problémy, po problémech se žaludkem a plícemi se u něj objevila také rakovina. „V lednu oslavil sedmdesátku a zdálo se, že se zdravotním problémům ještě dokáže postavit. Dorazil na několik hudebních akcí, které pro něj připravili kamarádi a bylo vidět, že mu hudba dělá dobře,“ píše Denník N.

Hudba Mariána Vargy je rozpoznatelná už po pár tónech a téměř vše, na co sáhl, vstoupilo v Čechách i na Slovensku do hudebních dějin. Své experimenty, fúze rocku a klasické hudby, i strhující improvizace zaznamenal na více než dvaceti deskách. K tomu skládal hudbu pro televizní a divadelní inscenace i pro film.

Rockový klávesista a skladatel a především skvělý muzikant žil divoce a nespoutaně a nevyhořel, jako mnozí jiní. Dožil se rovné sedmdesátky. Legendou jej začali nazývat již po albu Konvergencie z roku 1971. Bylo mu čtyřiadvacet a muzice, kterou skládal a hrál, s úšklebkem říkal „vážná hudba pro bigbíťáky“. Už na konci 60. let vytvořil se skupinou Prúdy jedno z klíčových slovenských alb, Zvoňte zvonky.

Ve věku 70 let zemřel 8. srpna slovenský hudebník Marián Varga (na snímku z 19....
Marián Varga

A v 70. letech vedl Varga instrumentálně nejvyspělejší rockový soubor v Československu - Collegium Musicum. Po jeho zániku se jako jeden z prvních začal věnovat absolutní improvizaci, tedy komponování hudby v reálnem časoprostoru.

První art rock v Československu

Rovněž jevištní projev tohoto klávesového mága byl odjakživa zážitkem: doutníky a cigarety, lahev vína na pianu a soustředěný výraz jeho nahrbené postavy v okamžicích, kdy jeho dlouhé prsty hrají třeba i variace na skladby klasických hudebních velikánů.

Některé jeho písně jsou plné smutku, což pramení z toho, že součástí jeho životního příběhu byly i zdravotní problémy a protialkoholní léčba.

Varga se narodil 29. ledna 1947 ve Skalici a k hudbě ho prý přivedl strýc, který rodině daroval klavír. Nástroj mladého Mariána zaujal, ale jinak byl normální rošťák a v sedmé třídě už „fakt docela slušnej kuřák“.

Jako mladík se učil u slavného slovenského skladatele Jána Cikkera. Později začal studoval konzervatoř, ale školu nedokončil.

Se zpěvákem Pavolem Hammelem a skupinou Prúdy se sešli v roce 1967 a o dva roky později vydali album Zvoňte zvonky, kde se objevují rozličné hudební styly a motivy (Varga sám neuznával dělení hudby na klasickou a populární).

Ještě v roce 1969 si Varga založil první artrockovou skupinu v Československu Collegium Musicum, hrající vlastní instrumentální skladby v kombinaci s úpravami děl J. S. Bacha, Josepha Haydna, Rimského-Korsakova a dalších klasiků.

Skupina působila do roku 1979, později ji Varga několikrát příležitostně obnovil, zejména v roce 1981 kvůli nahrávání alba Divergencie. Rovněž k Hammelovi se několikrát vracel a společně složili první slovenský muzikál Cyrano z predmestia (1977).

První sólové album Stále tie dni, byť ještě s hudebníky, vydal Varga v roce 1984. Po roce 1990 nahrál LP s Vladimírem Mertou a napsal hudbu k desce Krylovy poezie.

Společnou nahrávku s Moyzesovým kvartetem, jehož hudebníci s Vargou již kdysi spolupracovali, pořídil v roce 2006, po létech v ústraní, kdy deprese přebíjel alkoholem. Zní na něm i jeho staré rockové písničky.

Varga o sobě říkal, že odmalička myslel rukama: „Každý zvuk, který slyším, je pro mě pocitem ruky na klaviatuře. Hudba se mi nezobrazuje v notách. Místo noty se mi objeví ruka.“ S druhou manželkou Janou se Varga před časem odstěhoval z Bratislavy na venkov. A o sobě vyprávěl v rozhovorech s Petrem Uličným, které vyšly v roce 2004 pod názvem O cestách, které nevedou do Říma.

Hudebníci a publicisté oceňují Vargu jako geniálního hudebníka

„Byl to úžasný varhaník a samozřejmě velice silná osobnost s charismatickým vzhledem. Vím, že jsme se Žlutým psem na jeho Collegium Musicum strašně žárlili. To byla jediná kapela, jejíž fanoušci dokázali ve velké Lucerně vymáčknout skleněné dveře,“ uvedl Ondřej Hejma.

Od dětství poslouchal Vargu a jeho Collegium Musicum Jan Kalina ze skupiny Sto zvířat. „Varga byl jako hráč na piáno neuvěřitelný. Táta sloužil na vojně na Slovensku, takže nás s lidmi jako Fedor Frešo a Marián Varga seznámil. To jsou hoši z jiného světa,“ konstatoval.

Podle Františka Ringo Čecha patří Varga do slavné party s Dežem Ursínym a Pavolem Hammelem. „Byl to jeden z nejslavnějších slovenských hudebníků rockové generace vůbec. Byl geniální varhaník a já jsem si ho velice vážil. Odešel velký člověk a hudebník. On byl trochu podivín, ale to jsou všichni geniální lidi,“ prohlásil.

Za jeden ze svých největších vzorů označil Vargu klávesista skupiny Lucie Michal Dvořák. „Já moc na vzory nejsem, vždycky jsem chtěl jít vlastní cestou, ale určitě Rick Wakeman, Manfred Mann a Marián Varga jsou lidé, kteří mě nejen ovlivnili, ale ke kterým jsem vzhlížel ze svých pubertálních nížin. Mockrát jsem byl na jeho vystoupení, abych viděl, jak čaruje nad klávesnicí,“ sdělil.

„Marian Varga byl velký. Kdyby nic jiného, tak za Konvergencie, Zelenou poštu a zásadní podíl na Zvoncích má předplacenou kapitolu v historii československého rocku. Teď nám ale - abych parafrázoval jeden z jeho nezapomenutelných výroků v seriálu Bigbít, kterými se v muzeu s oblibou častujeme - ‚ostali iba tie výfuky z áut‘,“ vzpomenul zástupce pražského Popmusea Radek Diestler jeho slavná alba.

„Každé album, na němž se podílel, stálo by za samostatný rozbor (včetně i těch relativně méně zdařilých) a byla by to vskutku velmi obsáhlá studie. Přestože se tedy budeme moci z muzikantovy oduševnělé muziky těšit i nadále, je nesmírná škoda, že žádná nová už k nim nepřibude,“ podotknul hudební publicista Leoš Kofroň.

Skladatele a instrumentalistu Vargu připomene ve středu Česká televize v hudebně diskuzním pořadu Ladí neladí, ve kterém se setkal s Mikolášem Chadimou.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.