4. prosince 2017 15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel imunolog Ivo Hána, byl prvním profesorem imunologie v Československu

V 89 letech zemřel imunolog Ivo Hána (na archivním snímku vpravo). Byl... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V 89 letech zemřel imunolog Ivo Hána (na archivním snímku vpravo). Byl... | foto: ČTK

Praha V 89 letech zesnul imunolog Ivo Hána. Byl spoluzakladatelem oboru v Československu a v roce 1990 jeho prvním profesorem. Prezident Václav Klaus ho v roce 2008 ocenil Medailí Za zásluhy o stát v oblasti vědy. O úmrtí v pondělí informovala jeho rodina. Poslední rozloučení bude ve čtvrtek 7. prosince ve strašnickém krematoriu v Praze.

Hána byl předsedou České imunologické společnosti, pracoval v Ústavu imunologie a mikrobiologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a v 80. letech působil jako vedoucí imunizačního centra Světové zdravotnické organizace (WHO) v několika rozvojových zemích.

Registr dárců kostní dřeně, který založil v roce 1991, byl první v tzv. východním bloku. Společně s profesorem Ctiradem Johnem se zasadil o zařazení imunologie jako samostatného předmětu do studijního plánu českých lékařských fakult. V roce 1984 zřídil v Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů katedru lékařské imunologie.

ČTK