30. srpna 2013 13:50 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel irský básník Seamus Heaney, nositel Nobelovy ceny

Zemřel irský básník Seamus Heaney | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřel irský básník Seamus Heaney | foto: Reuters

DUBLIN Ve věku 74 let zemřel irský básník a dramatik Seamus Heaney, který v roce 1995 dostal Nobelovu cenu za literaturu.

Oznámila to básníkova rodina, podle níž Heaney zemřel po krátké nemoci. List The Irish Times napsal, že umělec zemřel dnes ráno v dublinské nemocnici, kde jej dnes čekala operace. Heaney se narodil na farmě v Severním Irsku a byl nejstarším z devíti dětí. Od 70. let minulého století žil v irském hlavním městě Dublinu. Nejprve byl učitelem a později se proslavil jako anglicky píšící básník.

Má na kontě 12 básnických sbírek. Debutoval v roce 1964, ale upozornil na sebe o dva roky později následující sbírkou sbírkou Death of a Naturalist (Smrt přírodovědce). Jeho poslední sbírka Human Chain (Lidský řetěz) vyšla před třemi lety a má nejvíce autobiografických rysů. Do značné míry ji ovlivnily následky mrtvice, kterou básník utrpěl v roce 2006 a po níž přestal veřejně vystupovat.

Zemřel irský básník Seamus Heaney

Zemřel irský básník Seamus Heaney

Za své dílo dostal mnoho literárních cen, včetně Nobelovy ceny za literaturu v roce 1995. Podle švédské akademie se jeho básně vyznačují "lyrickou krásou a mravní hloubkou". Americký básník Robert Lowell o něm prohlásil, že je nejvýznamnějším irským básníkem od dob dalšího držitele Nobelovy ceny W. B. Yeatse (1865-1939). V češtině vyšel například výbor Heaneyho básní Přezimování pod širým nebem v překladu Zdeňka Hrona.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.