15. dubna 2018 12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel italský filmový režisér Vittorio Taviani. Tvořil se svým bratrem Paolem

Vittorio Taviani (vpravo) s bratrem Paolem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vittorio Taviani (vpravo) s bratrem Paolem. | foto: Reprofoto

ŘÍM Ve věku 88 let zemřel italský filmový režisér Vittorio Taviani, který ve tvůrčí dvojici se svým bratrem Paolem patřil ke klasikům italské kinematografie. V neděli o tom informovala agentura ANSA. Bratři Tavianiové společně vytvořili přes dvě desítky snímků, za které od 70. let sbírali ceny na mezinárodních festivalech.

Slávu bratrské dvojici přinesl trpký příběh mladého muže, který měl ve filmu Padre padrone (1977) odvahu porušit odvěký zákon rodinné poslušnosti. Získali za něj Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Válečné drama Noc svatého Vavřince (1982) si z Cannes odneslo Velkou cenu poroty.

Tavianiovi, narození v letech 1931 a 1929, začínali natáčením krátkých dokumentů. Po celou svou kariéru společně psali scénáře svých filmů a tvořili až do pozdního věku. Jejich předposlední film, vězeňské dokumentární drama Caesar musí zemřít, získalo v roce 2012 Zlatého medvěda na festivalu v Berlíně. Chválu si vysloužil i poslední film, Úžasný Boccaccio (2015), adaptace slavného Dekameronu.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.