19. května 2016 16:41 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel italský politik Panella. Hladovkou chtěl zabránit smrti Saddáma Husajna

Italský politik Marco Panella proslul držením hladovek, aby upozornil na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský politik Marco Panella proslul držením hladovek, aby upozornil na... | foto: wikimedia.org

ŘÍM Ve věku 86 let zemřel známý italský politik, bývalý šéf Radikální strany Marco Panella. Panella byl velmi hlasitým bojovníkem za lidská práva, který dokázal vzbudit rozruch řadou specifických protestních akcí.

V roce 2006 například držel hladovku, jíž chtěl zabránit popravě bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. V roce 1968 protestoval i proti sovětské okupaci Československa a byl za to zatčen.

Panella byl déle než půlstoletí neodmyslitelnou figurou politického života na Apeninském poloostrově, přestože jeho strana ve volbách nikdy výrazněji nebodovala. V převážně katolické zemi totiž prosazovala mimo jiné dekriminalizaci užívání hašiše, liberalizaci rozvodů či legální potraty. Panella byl ale dlouholetým poslancem a v letech 1979 až 2009 i europoslancem.

Radikální politik proslul svými hladovkami, které držel opakovaně, aby upozornil na bolavá témata domácí i zahraniční politiky. V roce 2012 si například způsobil těžké zdravotní komplikace hladovkou na protest proti špatným podmínkám ve věznicích. V roce 2002 si během jiné hladovky v televizi připil močí.

Radikální strana dokázala přitáhnout pozornost i výběrem kandidátů: v roce 1987 se v jejích barvách dostala do parlamentu pornohvězda Ilona Stallerová, známá jako Cicciolina.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!