15. listopadu 2017 18:54 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Jaroslav Šmíd známý z filmu Doktor od jezera hrochů. Bylo mu 47 let

Herec Jaroslav Šmíd v roce 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Jaroslav Šmíd v roce 2008. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Ve věku 47 let náhle zemřel herec Jaroslav Šmíd známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Příčina úmrtí není zatím známá. ČTK o tom informoval ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek, kde Šmíd působil.

Zprávu na svém facebooku potvrdil manažer a producent Janis Sidovský.

Šmíd hrál ve filmech a televizních pořadech většinou vedlejší role, ale v Troškově filmu Doktor od jezera hrochů se proslavil hlavní rolí veterináře Čeňka Dobeška. Snímek podle Trošky v kinech vidělo přes půl milionu diváků. „To je strašné, nic jsem netušil, v noci jsem se vrátil ze zahraničí,“ řekl serveru iDNES.cz Troška.

Ve Švandově divadle měl Šmíd výraznou roli tlumočníka v inscenaci Kdo je tady ředitel?, podle kolegů je pravidelně rozesmával tím, že závěrečný monolog nikdy neřekl stejně. S Michalem Dlouhým alternoval v roli kouče v komedii Cry baby cry.

Vznik komedie Doktor od jezera hrochů: herec Jaroslav Šmíd (vlevo), režisér...

Vznik komedie Doktor od jezera hrochů: herec Jaroslav Šmíd (vlevo), režisér Zdeněk Troška (druhý zleva), herečka Jitka Smutná (druhá zprava) a herec Oldřich Navrátil (vpravo).

Na jevišti Švandova divadla působil jako člen souboru od znovuotevření smíchovské scény v roce 2002 až do roku 2014. I po odchodu na volnou nohu ale v divadle hostoval. Vytvořil tam několik desítek rolí, mimo jiné v inscenacích Poručík z Inishmoru, Žebrácká opera, Vojcek, Klářiny vztahy, Mandragora, Mnoho povyku pro nic, Eskalátor a Idioti. Donedávna jej mohli lidé vídat také v Řemeslnících a Hamletovi.

Šmíd pocházel z Třebíče, kromě brněnské konzervatoře vystudoval pražskou DAMU. Poté působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a posléze přešel do nynějšího Švandova divadla. Diváci ho znali i z reklam, třeba ze spotu propagujícího polévku, který pak sám parodoval v televizním satirickém pořadu Česká soda. Objevil se v seriálech Život na zámku, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Místo nahoře, První republika či V.I.P. vraždy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz