Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Jiří Pecha, bylo mu 74 let. S Bolkem Polívkou zakládal Divadlo Husa na provázku

Lidé

  9:44aktualizováno  16:45
PRAHA - Zemřel divadelní a filmový herec Jiří Pecha, bylo mu 74 let. Měl dlouhodobé zdravotní obtíže. Poslední rozloučení s se uskuteční příští úterý ve 14:00 v obřadní síni brněnského krematoria v Jihlavské ulici, řekla mluvčí Divadla Husa na provázku Alžběta Nagyová, podle které Pecha zemřel ve čtvrtek ráno. Na budově divadla visí černý prapor, stejně jako na rektorátu Janáčkovy akademie múzických umění.

Divadelní představení Čekání na Godota. Herci Jiří Pecha (vpravo) a Boleslav Polívka. (2003) foto: Radek Miča, MAFRA

Už ve čtvrtek večer od 20:00 mohou lidé na Pechu zavzpomínat v divadelní hospodě v sídle Husy na provázku na Zelném trhu, uvedla Nagyová.

Právě v brněnském „Provázku“, kde působil od přelomu 60. a 70. let minulého století až do penze, se třebíčský rodák Pecha proslavil. Vytvořil úspěšnou hereckou dvojici s Boleslavem Polívkou, hráli spolu například v inscenaci Pezza versus Čorba. Ztvárnil také množství filmových rolí, třeba v Baladě pro banditu, Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Zapomenutém světle nebo pohádce Lotrando a Zubejda.

„Přišel jsem nejen o Zilvara z chudobince, ale i o tátu, starého Lotranda, který mi předal to největší poučení: „Hlavně, chlapče, nepracuj.“ Pro mě je ale především svatým Mikulášem z obou Andělů Páně. Věřím, že teď už chodí po tom pravém nebi a vidí, jak je to tam doopravdy. Byl to úžasnej kumpán a parťák, snad u nebeské brány nevyfasuje nějakého matlu,“ uvedl režisér Jiří Strach, který se jako herec představil jak v seriálu Bylo nás pět, tak ve filmu Lotrando a Zubejda.

V posledních letech se na jeviště Husy na provázku čas od času vracel hlavně v titulní úloze inscenace Babička podle Boženy Němcové. Právě na jevišti svého osudového divadla a v jedné ze svých nejúspěšnějších rolí Babičky slavil Pecha v roce 2014 své 70. narozeniny. I když počet repríz už tehdy přesahoval tři stovky, Pecha řekl, že jako celoživotní trémista se večer znovu bude „třepat jako ratlík“. Na otázku, zda se cítí na dalších 300 repríz, ovšem tehdy reagoval trpkým smíchem. „To je odpověď,“ dodal lakonicky.

Jiří Pecha (uprostřed) během natáčení filmu Pupendo. V pozadí stojí Bolek...
Bývalý prezident Václav Havel (uprostřed) na návštěvě v kavárně Divadla Husa na...

Pecha začínal s herectvím u ochotníků a díky talentu se dostal na Janáčkovu akademii múzických umění i bez povinné maturity. Odborníci na něm oceňovali zejména hereckou živelnost a zemitost, stejně jako schopnost ztvárnit komické i dramatické role. Díky širokému rejstříku zvládal nespočet klauniád, ale také titulní roli v Králi Learovi nebo part v absurdním dramatu Čekání na Godota.

Pechovu divadelní a filmovou kariéru nezhatily ani celoživotní potíže s učením textů, ani zdravotní problémy spjaté s věkem. Když Husa na provázku uspořádala velkou oslavu jeho pětašedesátin, příliš to prý nechápal. „Teď už je mi to jasné - oni si mysleli, že se sedmdesátky nedožiju,“ řekl, když mu bylo právě 70 let.

Jiřího Pechu proslavila role Babičky, vystupoval i s Polívkou

Brněnský divadelní a filmový herec Jiří Pecha se do širšího povědomí diváků zapsal v tandemu s Boleslavem Polívkou, s nímž často vystupoval v jeho zábavné Manéži. Hráli spolu také ve filmech legendární režisérky Věry Chytilové Šašek a královna a Dědictví aneb Kurvahošigutntag nebo v úspěšném snímku Pupendo. Své největší role ale Pecha, přezdívaný Peca, vytvořil v brněnském Divadle Husa na provázku, své osudové scéně, kterou v 60. letech spoluzakládal. Herec dnes ve věku 74 let zemřel.

Odborníci na jeho umění oceňovali zejména hereckou živelnost a zemitost, stejně jako schopnost ztvárnit komické i dramatické role. K vrcholům Pechova divadelního herectví patřila titulní role v Shakespearově dramatu Král Lear a v komediální hříčce Babička podle Boženy Němcové - fetišistická revue, za niž před lety dostal speciální Cenu Alfréda Radoka za „mužský herecký výkon v ženské roli“.

Když Pechovi v roce 1997 řekli, že má hrát postavu babičky Boženy Němcové, myslel si, že se dramaturg Petr Oslzlý s režisérem Ivem Krobotem zbláznili. Inscenace se ale nakonec stala kultem s velkým počtem repríz. „Pecha se v tomto prostě krásném oblečení stal svým způsobem ikonou přesahující hranice inscenace,“ uvedl Oslzlý k výkonům herce. Pecha se před lety také svěřil, že v roli mu hodně pomohlo, když začal uvažovat, jak by se asi v té nebo oné situaci zachovala jeho vlastní babička.

Patřil k nejlepším hercům své generace

Pecha patřil k nejlepším hercům své generace. Jeho filmové role byly vždy pozoruhodné, duší ale byl hlavně divadelním hercem, míní souputník Oslzlý.

Autor: