Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
20. ledna 2012 9:51, aktualizováno  11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Jiří Raška, olympijský vítěz a legenda skoku na lyžích

Olympionik Jiří Raška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympionik Jiří Raška | foto: ČTK

Legendární skokan Jiří Raška zemřel po dlouhé nemoci v novojičínské nemocnici. Bylo mu 71 let. "Jeho žena mi před pár dny oznámila, že to nevypadá dobře," řekl legendární trenér Zdeněk Remsa.

Zdraví bývalého vrcholového sportovce v poslední době trápilo. "O jeho problémech jsem věděl dlouho," komentoval Raškovo úmrtí jeho bývalý trenér Remsa. Podle něj je odchod nejslavnějšího skokana obrovská škoda. " Problémy měl poslední dva roky, ale snažil se s nimi bojovat. Minulou neděli jsem si telefonoval s Jirkovou ženou Věrou a povídala mi, že ho odvezli do nemocnice, a že to nevypadá moc dobře."

Odchod blízkého přítele zarmoutil i Danu Zátopkovou. "Raška byl nejenom vynikající sportovec, velice dobrý trenér, ale také vynikající kamarád a parťák. Měli jsme ho všichni strašně rádi. Je nám to velice líto. Byl členem Českého klubu olympioniků, takže jsme z toho zarmoucení, protože nám odešel velice dobrý člověk. Byl to můj velice dobrý kamarád a Emilův taky," reagovala na smutnou zprávu. O jeho těžké nemoci věděla. "On to ale nedával najevo," vypověděla Zátopková.


Jiří Raška pocházel z Frenštátu pod Radhoštěm, k zimním sportům měl tak odmalička blízko. “U nás se říkalo, že se tam děti rodí s lyžema na nohou,“ vzpomínal Raška v rozhovoru pro Lidové noviny.

Již v roce 1964 cestoval v roli náhradníka na Olympijské hry v Innsbrucku jako člen slavné skupiny trenéra Zdeňka Remsy. Na další OH v Grenoblu už přijel v roli favorita a svým skokem v prvním kole uchvátil sportovní svět.

“Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a písklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat,“ popsal let spisovatel Ota Pavel v Pohádce o Raškovi.

Jiří Raška dostal od prezidenta Václava Klause 28.10.2011 státní vyznamenání.

Skokan na lyžích dostal od prezidenta Václava Klause 28.10.2011 státní vyznamenání.

Raška skočil 79 metrů, vedení uhájil i ve druhém kole a stal se prvním českým vítězem na ZOH v historii. K tomu přidal stříbro na velkém můstku. Zdeněk Remsa však nejvíce vzpomíná na ZOH 1964 v Innsbrucku. "Jirka si před tím zranil rameno, ale přesto se dostal do výborné formy a v Rakousku skákal ze všech kluků nejlépe. Přesto ho funkcionáři z nominace vyškrtli. Já navrhoval, ať pošlou radši mě, aby mohl skákat. Jenže, všechno marné," vzpomněl Remsa. "Nejvíc se mi na něm líbilo, že ho tohle rozhodnutí neotrávilo. Naopak, začal trénovat ještě víc a za čtyři roky pak vyhrál olympiádu v Grenoblu."

Od roku 1974 kromě závodění začal Raška i trénovat, v 90. letech vedl českou reprezentaci. V anketě Svazu lyžařů ČR byl zvolen českým lyžařem století, loni mu prezident Václav Klaus udělil Medaily Za zásluhy.

Jiří Raška na můstcích.

Martin Doktor, Jiří Raška a Dana Zátopková (zleva).

"Jiří Raška je legendou českého skoku na lyžích. Na Olympijských hrách v Grenoblu v roce 1968 získal pro Československo vůbec první zlatou medaili ze zimních olympijských her. Vedle úspěchů na olympijských hrách se prosadil i na mistrovstvích světa a zvítězil v mnoha dalších prestižních závodech. Úspěšná byla i jeho kariéra trenéra reprezentace a mládeže. V roce 2003 byl v anketě Svazu lyžařů ČR zvolen českým lyžařem století. Letos se dožil 70 let," stálo v medailonku, který byl přečtený, když Raška přebíral ocenění od prezidenta.

Poslední rozhovor s Jiřím Raškou

LN Co vás vlastně trápí?
Každé dva týdny jsem musel do nemocnice, kde mně napichovali břicho a odvodňovali mě. Kilogramy šly dolů a já se trochu vylepšil. Teď mě zase začaly zlobit ramena. Až skončíme tohle povídání, jedu do Nového Jičína na operaci.

LN Copak?
Jde o pozůstatky z úrazů na můstcích. Občas mě to trochu zlobilo, ale v prosinci mně začaly ramena najednou otékat. Musejí se teď otevřít a pořádně vyčistit.

LN Na nedostatek kontaktu s lékaři si tedy zrovna stěžovat nemůžete. V roce 1994 operace srdce, pak zápal plic...
Tehdy mně dělali tři by-passy. Všechno pak bylo dobrý, ale před pěti roky mě chytil zápal plic, a od té doby to začalo... Srdeční chlopně mi přestaly těsnit, proto taky často kašlu. Krev se mi totiž dostatečně neokysličuje.

Celý rozhovor s Jiřím Raškou najdete ZDE.

"Všichni se budou veselit a mě čeká jen voda," povzdechl si pohublý Raška odevzdaně. V posledních měsících ho totiž trápí zdraví a lékaři mu alkohol zakázali. "Mám pro něj nachystané alespoň dětské šampaňské," upřesnila jeho nápojový lístek manželka Věra z kuchyně jejich baráčku, přilepeném k voňavému lesu.

onsOndřej Suchan, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...