17. června 2017 7:43 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel John Avildsen. Režisér filmů Rocky a Karate Kid

John C. Avildsen poté, co získal Oscara za režii filmu Rocky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John C. Avildsen poté, co získal Oscara za režii filmu Rocky. | foto: ČTK

LOS ANGELES Ve věku 81 let zemřel filmový režisér John G. Avildsen. Mezi jeho nejznámější díla patří Rocky, za kterého si odnesl Oscara za nejlepší režii, či tři první filmy Karate Kid. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávy amerických médií. Avildsen měl rakovinu slinivky, řekl listu Los Angeles Times jeho syn Anthony.

Film Rocky se Sylvestrem Stallonem o boxerovi natočil Avildsen v roce 1976. Film se stal překvapivým hitem a byl nominován na deset Oscarů. Je tak jeho nejúspěšnějším dílem.

Na Oscara byl Avildsen nominován ještě jednou, a to v roce 1983 za dokumentární krátkometrážní film Traveling Hopefully. Nominaci však neproměnil.

Avildsen si vytvořil pověst režiséra filmů o poražených nebo neúspěšných, ze kterých se nějakým způsobem stanou vítězové. Mezi jeho další filmy patří kritikou uznávané drama Joe se Susan Sarandonovou a Petrem Boylem, Zachraňte tygra, který přinesl Jacku Lemmonovi Oscara za mužský herecký výkon, Záhadný vzorec s Marlonem Brandem či 8 sekund s Lukem Perrym.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz