Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel kanadský herec a nejstarší držitel Oscara Christopher Plummer, bylo mu 91 let

Christopher Plummer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Christopher Plummer. | foto: Reuters

Washington Ve věku 91 let zemřel ve Spojených státech kanadský herec Christopher Plummer. S odvoláním na jeho manažera o tom informovala agentura AP. V roce 2012 získal Plummer Oscara za film Začátky. Stal se tehdy nejstarším hercem, který kdy ocenění americké filmové akademie dostal. Známý je Plummer také rolí kapitána von Trappa v muzikálu Za zvuků hudby z roku 1965.

Plummer zemřel ve svém domě v americkém státě Connecticut. Hercův manažer Lou Pitt uvedl, že s ním v okamžiku smrti byla manželka, britská herečka Elaine Taylorová. „Chris byl mimořádný muž, který hluboce miloval a ctil svou profesi,“ uvedl Pitt. „Byl národním pokladem, který byl pyšný na své kanadské kořeny,“ dodal.

Plummer si zahrál v desítkách filmů, televizních inscenací a divadelních her. Největší slávu mu přinesl muzikál Za zvuků hudby, v němž ztvárnil po boku Julie Andrewsové roli ovdovělého rakouského barona von Trappa.

Sám Plummer film neměl příliš v lásce. „Je to hrozné, sentimentální a ulepené. Museli jsme se hrozně snažit, abychom tam dostali alespoň kapičku humoru,“ řekl v roce 2011 listu The Hollywood Reporter. Svou postavu herec označil za plochou a bez špetky humoru. Agentura Reuters ale připomněla, že se později s filmem přece jen smířil. V posledních letech o něm hovořil jako o „skvělém filmu“, na který je pyšný.

V 70. letech minulého století si zahrál Plummer vysloužilého lupiče v komedii Návrat Růžového pantera (1975) nebo detektiva Sherlocka Holmese v kriminálním filmu Vražda na úrovni (1979). Zahrál si ale třeba i ve sci-fi snímku Star Trek VI: Neobjevená země (1991).

Herec Christopher Plummer.
Christopher Plummer.

Po roce 2000 zaujal například ve filmu Poslední neděle (2009), kde ztvárnil ruského spisovatele Lva Tolstého v závěrečném období jeho života. Za tuto roli byl poprvé nominován na Oscara. Zlaté sošky se ale dočkal až v roce 2012, kdy ji získal za vedlejší roli ve filmu Začátky. Ve filmu ztvárnil muže, který ve vysokém věku po smrti své ženy přizná, že je homosexuál.

Plummer Oscara získal, když mu bylo 82 let, a stal se tak nejstarším hercem, který kdy ocenění obdržel. „Jsi jen o dva roky starší než já, drahoušku,“ řekl tehdy zlaté sošce Plummer, který se narodil v roce 1929 v Torontu. „Kde jsi celý můj život byl,“ dodal. Plummer získal také ceny Tony, Emmy a nominován byl i na Grammy.

Plummer si zahrál také ve filmu Čistá duše (2001), ztvárnil titulní roli ve filmu Imaginárium Dr. Parnasse (2009), hrál i v dramatu Muži, kteří nenávidí ženy (2011), v hudební komedii Druhá míza (2015) a v roadmovie Tři na cestě (2018). Jedním z posledních snímků, na kterých pracoval, byla kriminální komedie Na nože (2019).

V roce 2017 nahradil Plummer v dokončovaném filmu Všechny prachy světa představitele jedné z hlavních rolí Kevina Spaceyho, který byl několika lidmi nařčen ze sexuálního obtěžování mužů. Režisér filmu Ridley Scott přetočil všechny scény se Spaceym zhruba měsíc a půl před uvedením snímku do kin. Za roli ve filmu Všechny prachy světa byl Plummer nominován na Oscara.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Slunečné počasí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Slunečné počasí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Slunečné počasí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...