Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Karl Lagerfeld, jedna z nejvýznamnějších ikon světové módy

Karl Lagerfeld | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karl Lagerfeld | foto: Reuters

Paříž Ve věku 85 let zemřel v úterý v pařížské nemocnici jeden z nejvlivnějších módních návrhářů Karl Lagerfeld, umělecký ředitel módního domu Chanel. Informovala o tom francouzská média. Hamburský rodák řídil světoznámou značku Chanel od roku 1983. Osobnosti z módní branže i jiných sfér vzápětí Lagerfelda označovaly za génia a vyzdvihovaly jeho laskavost či velkorysost.

Zdroj blízký společnosti Chanel úmrtí potvrdil agentuře Reuters. Hamburský rodák řídil světoznámou značku Chanel od roku 1983.

Podle francouzského listu PurePeople mistr vysoké krejčoviny zemřel v pařížské Americké nemocnici. Hospitalizován byl podle deníku Paris Match v pondělí večer. Příčina úmrtí není zatím známá.

Lagerfeldův zdravotní stav byl už několik týdnů zdrojem znepokojivých spekulací. V druhé polovině ledna poprvé za dobu své kariéry šéfa Chanel chyběl na módní přehlídce značky. Firma ale příznivce módního návrháře uklidňovala, že je pouze unavený.

Karl Lagerfeld zemřel ve věku 85 let.
Karl Lagerfeld zemřel ve věku 85 let.

Svérázná image

Na módních akcích býval nepřehlédnutelný - dlouhé bílé vlasy stažené do ohonu, tmavé brýle, masivní prsteny a v ruce vějíř. A přezdívalo se mu Císař. Německý návrhář Karl Lagerfeld zanechal svůj oblíbený černo-bílý otisk hned u několika značek, úspěch slavil i jako fotograf. 

Na vrcholu módního Olympu stanul v roce 1983, kdy přijal místo šéfdesignéra Chanelu. Později přišel i s vlastní luxusní značkou Lagerfeld Gallery, která zaštiťuje celou řadu obchodních aktivit. 

V roce 2004 ale vytvořil i kolekci, která nebyla určena jen pro ty nejbohatší - spojil se se švédským koncernem Hennes&Mauritz (H&M). Svého Lagerfelda si tak mohl koupit kdokoli z ulice a lidé se o kousky doslova prali.

Multitalentovaný a sečtělý

Vyznavač kultivovaného „dandy stylu“ navrhoval vedle oděvů i boty, porcelán, brýle, parfémy, divadelní a filmové kostýmy (pro zpěvačku Kylie Minogue třeba připravil část oblečení na turné Showgirl) i bytové interiéry. Odmítal používat mobilní telefon, SMS zprávy a e-mail a nic neponechával náhodě - své návrhy osobně provázel od prvního náčrtu až po finální komunikaci s tiskem. 

Lagerfeld, který dlouhá léta pobýval ve Francii, od mládí hovořil čtyřmi jazyky: francouzsky, anglicky, italsky a německy. Vždy se zajímal o historii a rád kreslil, takže rodiče ho poslali studovat přímo do Mekky umělců - do Paříže. V roce 1955 zaslal svou módní kresbu do soutěže organizované mezinárodní vlnařskou společností. 

Vítězem se tehdy sice stal devatenáctiletý Yves Saint Laurent, jeho vrstevník Karl ale získal cenu za nejlepší návrh vlněného pláště. Jedním z porotců byl i Pierre Balmain, který mu poté nabídl práci ve svém studiu. Lagerfeld tam zůstal tři roky a naučil se kreslit, stříhat, šít, vybírat materiály a doplňky.

Poté přešel do salónu Jeana Patoua, kde už mohl sám navrhovat kolekce. V 70. letech do Lagerfeldova života vstoupila značka Chloé a jeho přehlídky se vždy dvakrát ročně staly přední událostí módní branže. O několik desetiletí později proslavil modelku Claudii Schifferovou, která se stala jeho múzou.

Excentrický Lagerfeld před časem šokoval i tím, jak radikálně dokázal změnit svoji image - podařilo se mu zhubnout 42 kilogramů. O dietě a receptech pak spolu se svým lékařem napsal knihu. „Není to zázračná dieta, tak jako při každé, i zde šlo o disciplínu,“ řekl. Když se prý jednou díval na fotografie, kde měl svých 102 kilogramů, tak si pomyslel: „Matka by zešílela, kdyby mě viděla. Podle ní byla hanba mít velikost větší než 38.“ Od té doby se údajně pyšnil velikostí XS.

Kritizoval celebrity i Merkelovou

Lagerfeld byl také proslulý svými kontroverzními výroky. V jednom rozhovoru například označil bývalého francouzského prezidenta Françoise Hollandea za pitomce, o populární britské zpěvačce Adele řekl, že „je trochu moc tlustá“, a sestře britské vévodkyně Kate Pippě Middletonové v roce 2012 poradil, že by „měla ukazovat raději jen zadek“.

V minulých letech Lagerfeld kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou za vstřícnou migrační politiku, dokonce se údajně hodlal vzdát německého občanství. Podle něj přijímání uprchlíků umožnilo vzestup protiimigrační a pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD). V roce 2017 dokonce migranty označil za „nepřátele Židů“.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...