26. července 2019 19:37 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel kubánský kardinál Ortega, přispěl k zlepšení vztahů s USA

Jaime Ortega při mši v katedrále na Kubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaime Ortega při mši v katedrále na Kubě | foto: Reuters

HAVANA Ve věku 82 let v pátek zemřel dlouholetý havanský arcibiskup kardinál Jaime Ortega, který sehrál zásadní úlohu v dočasném sblížení mezi Spojenými státy a Kubou. V pátek to známilo havanské arcibiskupství. V době, kdy stál Ortega v čele kubánských katolíků, se rovněž zlepšil vztah mezi kubánským komunistickým režimem a církví. Duchovní trpěl rakovinou jater.

Ortega opustil úřad havanského arcibiskupa v roce 2016 ze zdravotních důvodů po 35 letech ve službě. Kardinálem byl od roku 1994.

Ortega sehrál důležitou roli v tajných jednáních mezi zástupci kubánské vlády v čele s Raúlem Castrem a americkou administrativou prezidenta Baracka Obamy. Výsledkem rozhovorů bylo v roce 2014 obnovení diplomatických vztahů mezi oběma státy. Nynější šéf Bílého domu Donald Trump však vstřícnou politiku vůči Kubě zvrátil a vůči ostrovní zemi v Karibiku zesílil sankce.

Za Ortegy se rovněž zlepšil vztah kubánského vedení vůči církvi. Tento vývoj se projevil návštěvami papežů Jana Pavla II. (1998), Benedikta XVI. (2012) a Františka (2015) na Kubě.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz