Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Milan Paumer, s bratry Mašíny se prostříleli na Západ

Milan Paumer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Paumer | foto: Lidové noviny

PRAHA V Praze zemřel Milan Paumer, člen skupiny bratří Mašínů, která vedla ozbrojený boj s komunistickým režimem. Bylo mu 79 let. Paumer byl hospitalizován ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí v Praze. Několik týdnů se tu léčil s problémy se srdcem.

O Paumerově úmrtí s odvoláním na lékaře informovalo Rádio Česko.

Paumer se spolu s bratry Mašíny v roce 1953 prostříleli z komunistického Československa na Západ. Během jejich sabotáží a také při jejich útěku zemřelo celkem šest lidí.

Čtěte také:


V březnu 2008 mu tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) v Praze předal plaketu předsedy vlády. Plaketu o týden dříve na velvyslanectví ve Washingtonu osobně převzal také Josef Mašín, jeho bratr Ctirad se ze slavnostního aktu omluvil.

Člen odbojové skupiny bratří Mašínů, bývalý příslušník československého protikomunistického odboje Milan Paumer (vpravo) převzal ocenění z rukou premiéra Mirka Topolánka (vlevo).

"Nemohli jsme házet knedlíky"
"Celý rok 1948 a 49 jsme čekali, co se bude dít. Vypadalo to, že bude třetí světová válka. Když jsme ale viděli, co tady komunisti vyváděli, řekli jsme si, že se tomu režimu postavíme se zbraní v ruce," řekl LN po převzetí medaile Paumer.

"Někdo nám říká vrazi. Ale co jsme měli dělat? Komunisti měli zbraně, přece nemohli čekat, že po nich budeme házet švestkový knedlíky," dodal Paumer. Ten dříve prohlásil, že medaili chápe jako uznání jejich odbojové skupiny.

Milan Paumer

Udělení plakety členům kontroverzní Mašínovy skupiny, při jejichž akcích přišlo o život šest lidí, vyvolalo kritiku ČSSD i KSČM, členy skupiny vnímá rozporuplně i česká veřejnost. Ani mezi historiky není na odboj bratří Mašínových a jejich skupiny shodný názor. Někteří je považují za hrdiny protikomunistického odboje a jejich vyznamenání premiérem přivítali. Jiní pochybují o tom, zda jejich ozbrojené akce komunistickému režimu více škodily, nebo spíš nahrávaly jeho propagandě, a zda byly oprávněné, když nebyla válka.

Veřejnost a opoziční politikové nejvíce kritizují, že Mašínova skupina zabila při přepadu policejní stanice dva bezvýznamné policisty a také pokladníka. Paumer ale říkal, že neměli jinou možnost než oba příslušníky tehdejší veřejné bezpečnosti "sprovodit ze světa". Pokladníka prý přepadli neozbrojení, a naopak on na ně vytáhl pistoli, kterou ho usmrtili. Dodal, že pokladník byl velitel milice v závodě, odkud pocházel. Komunisté by v té době nikomu jinému zbraň nesvěřili, zdůraznil.

Milan Paumer a skupina bratří Mašínů

Milan Paumer se narodil roku 1931 v Kolíně. Po válce se vyučil strojním zámečníkem a studoval průmyslovku v Kolíně.  Od dětství se přátelil se syny generála Josefa Mašína, Ctiradem a Josefem. Po únoru 1948 společně podnikli několik akcí namířených proti komunistickému režimu. V roce 1953 se pak trojice s dalšími dvěma kolegy rozhodla utéci na Západ.

Po dramatickém útěku přes Východní Německo, se jemu a bratrům Mašínům podařilo dostat se do západního Berlína. Dva členové skupiny, Zbyněk Janata a Václav Švéda, byli dopadeni a popraveni.

Po příchodu do USA nastoupili do armády; Paumer byl vyslán do Koreje. Když mu skončilo angažmá v armádě, usadil se na Floridě, kde pracoval jako dělník v leteckých opravnách, taxikář a později majitel taxislužby.

V létě 1990 se poprvé po pádu komunismu podíval do Československa. V září 2001 se přestěhoval natrvalo do Česka.

, ,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ EMBEDDED ELEKTORNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz