17. listopadu 2016 8:12 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Nixonův ministr obrany Melvin Laird. Přispěl k odchodu vojáků z Vietnamu

Někdejší americký ministr obrany Melvin Laird. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdejší americký ministr obrany Melvin Laird. | foto: Wikimedia/US Department of Defence

WASHINTON Ve věku 94 let ve středu v americkém státě Wisconsin zemřel Melvin Laird, ministr obrany ve vládě amerického republikánského prezidenta Richarda Nixona. Zasloužil se významně o odchod americké armády z nepopulární války ve Vietnamu, která připravila o život 58 tisíc amerických vojáků.

Laird byl v roce 1952 ve 30 letech zvolen za poslance Sněmovny reprezentantů, ministrem obrany se stal v roce 1969. Když v lednu 1973 z funkce odcházel, bylo ve Vietnamu 69 tisíc amerických vojáků místo dřívějších víc než půl milionu.

Laird byl autorem koncepce „vietnamizace“ války, jejíž podstatou bylo přenesení válečného břemene na jihovietnamskou armádu. Ta ale boj s komunistickým severním Vietnamem nakonec v roce 1975 prohrála.

Po odchodu z Pentagonu byl Laird jmenován vnitropolitickým poradcem Nixona. Když vrcholil skandál Watergate končící Nixonovou rezignací, Laird funkci v Bílém domě opustil.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.