29. června 2019 7:04, aktualizováno  21:16 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel zakladatel ‚slušovického zázraku‘ a bývalý senátor František Čuba. Bylo mu 83 let

František Čuba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Čuba. | foto: ČTK

PRAHA Ve věku 83 let zemřel bývalý senátor za Stranu práv občanů (SPO) a hlavní představitel někdejšího slavného JZD Slušovice František Čuba. Potvrdil to jeho blízký spolupracovník a bývalý předseda SPO Jan Veleba. Čuba zemřel podle serveru novinky.cz v pátek večer. František Čuba byl za SPO do Senátu zvolen za Zlínský kraj na roky 2014 až říjen 2020. Mandátu se ale vzdal v únoru 2018 po dlouhodobé absenci kvůli nemoci. V Senátu se neobjevoval od konce srpna 2016.

„Co vím z vyprávění známých, tak si ho na Zlínsku poměrně vážili,“ řekl v sobotu místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který stál v čele horní komory, když byl Čuba senátorem. Štěch jej označil jako odborníka na zemědělství a manažera a za úspěšného a schopného v době, v níž působil.

„Ve své době to byl člověk, který se jevil jako člověk udávající nějaký směr, který by snad mohl mít naději na úspěch. Ale jak se ukázalo později, byla to možná jenom taková dovedně vytvořená kulisa za minulého režimu,“ dodal Štěch.

Pohřeb by Čuba měl mít podle informací ČTK ve středu 3. července od 15:30 ve Slušovicích. Smuteční obřad bude v kostele.

Čuba byl v minulosti krajským zastupitelem a radním pro zemědělství a poradcem prezidenta Miloše Zemana v jeho expertním týmu. Prezident mu v roce 2013 udělil Medaili za zásluhy. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že si Zeman Čuby velmi vážil. „Jméno Františka Čuby bude navždy spojeno s podnikatelským zázrakem, vizionářstvím a velkou odvahou,“ uvedl.

František Čuba.
František Čuba.

Veleba označil Čubu za osobnost, kterou odborníci na zemědělství znali po celém světě. JZD Slušovice přezdívané „slušovický zázrak“ by podle něj vybudoval Čuba kdekoli a i jindy než v socialismu. Nynější předseda Strany práv občanů Zemanovci Lubomír Nečas, který s Čubou několik let působil v zastupitelstvu Zlínského kraje, označil jeho úmrtí za smutnou zprávu. „S panem docentem jsme rádi spolupracovali. Byla to osobnost nejen v podnikatelské sféře. Největší úspěchy zažil v 80. letech v rámci JZD Slušovice. Jsme rádi, že podpořil naši stranu, osobně jsem s ním řadu věcí konzultoval,“ řekl Nečas. 

Léta v politice

Čuba je spojován právě se „slušovickým zázrakem“ vybudovaným za minulého režimu. Tehdy z průměrného družstva Slušovice na Zlínsku vybudoval agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. V 80. letech byly Slušovice výkladní skříní socialistického zemědělství, ale fungovaly spíše na tržních principech. Podnik zaměstnával na 7000 lidí. Z čela agrokombinátu odešel Čuba v roce 1990.

Od vysoké školy byl Čuba členem KSČ (1956 až 1989), v roce 1993 vstoupil do ČSSD a od roku 2010 byl členem Strany práv občanů, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do Sněmovny.

Čuba působil také jako poradce prezidenta Miloše Zemana v jeho expertním týmu a jako zastupitel a radní pro zemědělství Zlínského kraje. V roce 2013 jej prezident Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. Za minulého režimu se proslavil jako autor „slušovického zázraku“, když z průměrného družstva Slušovice na Zlínsku vybudoval agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. V 80. letech byly Slušovice výkladní skříní socialistického zemědělství, ale přitom fungovaly spíše na tržních principech. Podnik zaměstnával na 7000 lidí.

Od vysoké školy byl Čuba členem KSČ (1956 až 1989), v roce 1993 vstoupil do ČSSD a od roku 2010 byl členem Strany práv občanů, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do Sněmovny.

V roce 1962 mu byla udělena medaile Za službu vlasti, v roce 1978 státní vyznamenání Za vynikající práci, v roce 1986 Řád práce a v roce 1989 titul Hrdina socialistické práce. Dne 28. října 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!